KKTC elden gidecek!

KKTC elden gidecek!.8701
  • Giriş : 29.05.2008 / 00:17:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ''Eğer bu içine girdiğimiz kanalda devam edersek KKTC ortadan kalkacak. Türk askeri Ada'dan başı eğik çıkacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Denktaş, Avrasya Televizyonu'nun (ART) İstanbul Binası'nın açılışı dolayısıyla Çırağan Sarayı'nda düzenlenen açılış kokteyline katıldı.

KKTC'de doğan ART'nin İstanbul'da şube açmasını memnuniyet ve gururla karşıladıklarını kaydeden Denktaş, ''Gerçekleri duyuran, gerçekler üzerinde duran, hem Türk milletine, Türkiye hakkında hem bize ve bütün dünyaya Kıbrıs hakkında gerçekleri duyuran bir kuruluştur'' diye konuştu.
Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Denktaş, şunları kaydetti:

''Son temaslar şunu göstermiştir; 'milli dava, milli dava' diyoruz, ama milli formüller üzerinde durulmuyor. Eğer bu içine girdiğimiz kanalda devam edersek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortadan kalkacak. Türk askeri Ada'dan başı eğik çıkacak.''

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 1963'te yıkıldığını vurgulayan Denktaş, şöyle devam etti:

''Ama sanki varmış gibi, onun anayasası sanki varmış gibi, tadil edilerek, adına 'federasyon' denilen bir şey çıkacak, ama bu federasyonda, Avrupa Birliği normlarına göre bütün Rumlar istedikleri yere girip yerleşecek, istedikleri gibi mal mülk alabilecekler. Yani bizim sonumuz görünmüş olacak. Türk milletidir garantimiz, Türk milletidir ümidimiz, Atatürk ilkelerinde yürüyen Türk ulusunun böyle bir rezilliğe razı olmayacağı düşüncesiyle hepinizi yürekten selamlarım.''

ÖTEKİ KONUŞMALAR

ART Genel Koordinatörü Ahmet Özbek de bir televizyon kanalının bir düşünceye, misyona hizmet amacıyla kurulacağını belirterek, ART'nin de bir ülküye hizmet amacıyla yola çıktığını söyledi.

Özbek, ''ART'nin ilk baştaki kuruluş amacı, KKTC'nin yaşatılması için mücadele etmekti. KKTC'nin dünyaya açılan penceresi olduk'' dedi.

ART'de program yapan gazeteci-yazar Mustafa Balbay da A.A muhabirine yaptığı değerlendirmede, ART'nin Türkiye'de önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi.

Balbay, ''Türkiye'de televizyon kanallarımızın pek çoğunun adı bile Türkiye'ye çok yakın değil. Ama ART, Avrasya Radyo Televizyonu olarak, Türkiye'nin yerini, hem Avrupa hem Asya coğrafyasındaki gerçek yerini koyan yayıncılık yapıyor'' diye konuştu.

Geceye, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, eski milletvekilleri Nevzat Yalçıntaş ve İnal Batu, Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu (UAMİF) Genel Başkanı Mustafa Özbek, işadamı Nevzat Demir ile ART'nin Washington temsilcisi Yılmaz Polat'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Havai fişek gösterisinin düzenlendiği gecede, ayrıca Osmanlı motifleri ve Türk Bayrağı temalı bir defile de yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious