KKTC GSM'de 3. nesile geçiyor

KKTC GSM'de 3. nesile geçiyor  .13004
  • Giriş : 14.03.2008 / 13:50:00

KKTC Telekomünikasyon Dairesi ile Kuzey Kıbrıs Turkcell arasında 3. nesil lisans sözleşmesi imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep telefonundan görüntülü veri aktarımı ve hızlı internet bağlantısı olanaklarını da içeren haberleşme sistemine geçilmesini öngören sözleşme, KKTC Maliye Bakanlığı'nda düzenlenen törenle imzalandı. Sözleşmeye, KKTC Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Feridun Üstün ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Koordinatörü Günay Çerkez imzaladı. Maliye Bakanı Ahmet Uzun ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar da sözleşmeye şahit olarak imza koydular.

İmza öncesinde konuşan KKTC Maliye Bakanı Uzun, daha önce GSM operatörlüğü için lisans verilen Kuzey Kıbrıs Turkcell'le bugün de, ''3. nesil'' diye tabir edilen daha gelişmiş bir haberleşme sistemine geçilmesi için sözleşme imzalanacağını belirterek, bu gelişmenin toplumu çağdaş ülkelere biraz daha yakınlaştıracağını söyledi.

Bakan Uzun, uzun süren bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan bu gelişmeyle, insanların, çağdaş ülkelerde kullanılan teknolojileri kullanma imkanına kavuşacağını kaydetti.

-''LİSANSLA DEVLETİN GELİRİNDE ARTIŞ''-

Kuzey Kıbrıs Turkcell'e ilk lisans verilirken ortaya atılan ''devlet gelirinden feragat ediyor'' şeklindeki iddiaların gerçek olmadığının zaman içinde otaya çıktığını ifade eden Uzun, mekanizmanın kendi söyledikleri şekilde işlediğini ve bu şirkete lisans verilen son 6 ayda devletin gelirinin ayda, 1/4 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

-''EN GEÇ SONBAHARDA-

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar da 3. nesil lisans sözleşmesinin, data aktarımı ağırlıklı bir teknoloji olduğunu ve bu yeni sistemle cep telefonundan görüntülü data aktarımının da mümkün olacağını anlattı.

Hızlı internet bağlantısı olanaklarını da içeren bu lisans sözleşmesinin imzalanmasının ardından ilgili şirketin gerekli yatırımlara başlayacağını kaydeden Usar, ''En geç sonbaharda, bu 3. nesil faaliyete geçmiş olacak'' dedi.

Usar, halkın da merakla beklediği bu teknolojinin hayata geçirilmesini sağlayacak sözleşmenin çetin pazarlıklar sonucu ortaya çıktığını da ifade etti.

Usar, devletin Kuzey Kıbrıs Turkcell'den aldığı toplam gelirin lisans öncesi 6 ayda (2007 Şubat-Temmuz) 40 milyon YTL iken; sonrasındaki 7 ayda (Ağustos-Şubat), 48 milyon YTL olduğunu açıkladı.

-''VODAFONE İLE LİSANS GÖRÜŞMELERİ İMZA AŞMASINDA''-

Usar, bir soruya karşılık, Vodafone ile yapılan lisans sözleşmesine yönelik görüşmelerde de imza aşamasına gelindiğini açıklayarak onlarla da yakın bir gelecekte sözleşme imzalanacağı dileğinde bulundu. Usar, böylelikle, rekabet koşullarının daha sağlam zemine oturmuş olacağını kaydetti.

-GÜNEY KIBRIS'LA İLETİŞİM-

Bir başka soruya karşılık ise Bakan Usar, Güney Kıbrıs ile GSM üzerinden telefon görüşmesi yapılması için teknik bir engel bulunmadığını, roaming veya ara bağlantı konusunda anlaşma yapılması gerektiğini, ancak bunun için sadece KKTC'deki şirketlerin istekli olmasının yeterli olmadığını, Güney Kıbrıs'taki GSM şirketlerinin de istekli olması gerektiğini söyledi.

-ÇERKEZ: ''İLETİŞİM TEKNOLOJİSİNDE EN SON SİSTEM''-

Kuzey Kıbrıs Turkcell Koordinatörü Günay Çerkez ise ''2G'nin (2. nesil) devamı'' olarak değerlendirdiği 3G'nin (3. nesil) sözleşmesinin imzalanmasıyla iletişim teknolojisinde, en son sistemi ülkeye getirmiş olacaklarını ifade ederek, halkın, teknolojik imkanları yalnız evlerinden değil, mobil halde de kullanabileceklerini kaydetti.

Çerkez, ''Birçok ülkeye dahi henüz gelmemiştir'' dediği bu teknolojinin ülkeye getirilecek olmasını, ''ilgili bakanların ne kadar vizyonlu olduklarının göstergesi'' olarak değerlendirdi.

-SÖZLEŞME BEDELİ 10 MİLYON DOLAR-

Çerkez, bundan 11 ay kadar önce alınan 2. nesil lisansıyla şirketinin vermekte olduğu hizmetlerin boyutunu geliştirdiğini ve tarifelerde indirime gittiğini belirterek, bu sözleşmenin de ciddi pazarlıklar sonucunda ortaya çıktığını kaydetti. Çerkes, 2. nesilde 30 milyon dolar sözleşme bedeli verilirken bu 3. nesil sözleşmesi için de devlete 10 milyon dolar ödeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious