KKTC hükümeti zorda

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

KKTC Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), yapılan zamları ve hükümeti protesto etmek amacıyla bugün bir protesto eylemi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümete karşı uyarı niteliğinde yapılan eylem yürüyüşü boyunca, "Ekmeğimize uzanan eli kıracağız", "Yes be annem dedin, ayvayı yedik", "Düzen değişti, düzenler aynı", "Fasulyenin yahnisi gitti geldi aynısı", "Zamları vergileri koy, halkı evire çevire soy", "Zamlar Güney Kıbrıs'la kıyaslanamaz", "Tek beceriniz zam şampiyonluğu" ve "Tükürdünüz, yalatırız" şeklinde pankartlar taşındı.

-"HÜKÜMET İSTİFA" SLOGANLARI ATILDI-

Eylemciler, Başbakanlık önüne geldiği zaman ise, "Hükümet istifa", "Vur vur inlesin hükümet dinlesin" ve "İşçiler burada Başbakan nerede" şeklinde sloganlar atarak, alkışlarla hükümeti protesto etti. Konuşmaların ardından tamamlanan eylem sonrasında Başbakanlık binası kapısının önüne siyah çelenk bırakmak isteyen Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Çaluda ile sendika yetkililerine polis müsaade etmedi. Bunun üzerine Çaluda, siyah çelengi Başbakanlık avlusuna savurarak, eylemcilerle birlikte hükümeti protesto etti ve "yazıklar olsun" dedi. Kamu-İş'in protesto eylemine, Hür-İş, Mec-Sen, KTOEÖS, Kamu-Sen, Memur-Sen, BES, Hava-Sen, Bay-Sen, Büro-İş ve DAÜ-Per-Sen ve birçok kurum, kuruluş ve dernek temsilcisi katılırken, siyasi partilerden BDH, TKP ve UBP de destek verdi.

Başbakanlık önünde yapılan eylem sırasında ilk sözü alarak bir konuşma yapan Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Çaluda, sendikasının bugün yaptığı "haklı mücadelesine" destek veren ve eyleme katılan herkese teşekkür ederek, bunun bir başlangıç olduğunu ve eylemlerinin ileriki günlerde arkasının geleceğini söyledi. Çaluda, son zamanlarda akaryakıt ve elektriğe yapılan zamlara ve hükümete karşı eleştirilerde bulunarak, hükümetin 3 yıllık iktidar döneminde halka "hayatı zindan" ettiğini savundu.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in eski hükümet döneminde Çarşamba günlerini "kara çarşamba" olarak nitelendirdiğini, ancak kendilerinin de çarşambayı "kara" yaptığını söyleyen Çaluda, hükümetin "barış" dediğini, "AB" dediğini, ancak ikisini de başaramadığını ileri sürdü. Konuşmasında hükümete karşı eleştirilere devam eden Ahmet Çaluda, "Bu eylem bir başlangıçtır, arkası gelecek. Halkımızı uyandırdık, bundan sonra da eylemlerimizi artıracağız ve sesimizi yükselteceğiz" dedi.

Bu arada Kamu-İş tarafından Başbakanlık önünde dağıtılan basın bildirisinde, Mayıs ayında YTL'nin döviz karşısında değer kaybetmesi, akaryakıt, tüp gaz ve taşımacılığa gelen zamlar, bu zamların dolaylı olarak getirdiği zincirleme zamlar ve elektrik zammının çalışanların ve halkın alım gücünü sıfırladığını ifade edilerek, sendikalar ile Maliye Bakanlığı'nın anlaşarak verdiği ücret ve maaş artışının zamlarla geri alındığı savunuldu.

İşçinin, narenciyecinin, esnafın, hayvancının, memurun, sanayicinin ve tüm halkın zamlar karşısında çaresiz düştüğü de savunulan bildiride, zamlar yerine, çağdaş ve alternatif çözümler üretilmesi istendi. Bildiride, hükümetin yaptığı zamları tekrar gözden geçirmesi de istenerek, bu hatanın düzeltilmesi talebinde bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious