'KKTC ile askerin arasını açıyorlar'

'KKTC ile askerin arasını açıyorlar'.17866
  • Giriş : 08.04.2008 / 18:01:00

Kıbrıs Rum tarafının, ''Kıbrıs Türk halkı ile TSK arasında uyumsuzluk olduğu'' izlenimi yaratmaya çalışmasının ''tehlikeli bir çaba'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Lokmacı kapısının açılmasının Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'yla işbirliği içinde gerçekleştiğine dikkat çekerek, Kıbrıs Rum tarafının, ''Kıbrıs Türk halkı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında uyumsuzluk olduğu'' izlenimi yaratmaya çalışmasının ''tehlikeli bir çaba'' olduğunu söyledi.

Erçakıca, ''Rum tarafının gerçeği çarpıtma çabaları sonucu yanlış bir izlenim yaratılmaya devam edilmesi halinde, bunun sadece Lokmacı gibi kapıların açılması çalışmalarında değil, Kıbrıs sorununun çözümlenme sürecinde de engelleyici bir faktör olabileceği'' uyarısında bulundu.

Erçakıca haftalık basın brifinginde, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın Lokmacı konusunda sivil otoriteyle tam bir işbirliği yaptığını, ancak Rum tarafının gerçeği çarpıtma çabalarının uluslararası camiada da bazı etkilere neden olduğunu ve AP Hristiyan Demokrat Grubu Sözcüsünün bu doğrultuda demeç verdiğini söyledi.

-TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARI-

Erçakıca, şunları kaydetti:

''Bir kez daha uyarmak isteriz ki, Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm Türkiye'nin çıkarlarına aykırı olmayacaktır. Sorunun iki esas tarafından biri olarak Kıbrıs Türk tarafı böyle bir gelişmeye olanak vermeyecektir. Kaldı ki Türkiye hükümeti, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer unsurları ile çözüm sürecine destek vererek, çözüm çabalarını çıkarlarına aykırı görmediğini defalarca kanıtlamış bulunmaktadır.''

''Rum tarafı, TSK ile Kıbrıs Türk tarafını, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı karşı karşıya getirmeye çalışıyor'' diyen Erçakıca, ''bunun devam etmesi halinde Rum tarafının başlayan yeni süreçten esas beklentisinin kapsamlı bir çözüme ulaşmak değil, Annan Planı'na 'hayır' demelerinden kaynaklanan kötü imajı değiştirmek olduğu sonucunun çıkacağına'' dikkat çekti.

-''RUM TARAFI SPEKÜLATİF HABER YAPMAKTAN VAZGEÇMELİ''-

Hasan Erçakıca, 21 Mart Mutabakatı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Talat'ın BM ve AB ile ilişkilerden sorumlu Temsilcisi Özdil Nami ile Rum yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgo Yakovu arasında yapılan görüşmeler konusunda Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafı adına konuşma eğiliminde olduğuna dikkat çekerek, Rum tarafını spekülatif haberler yapmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Çalışma grupları ile teknik komitelerin görev talimatının saptanması ve oluşturulması çalışmalarında en büyük zorluklardan birinin, Rum basınının Kıbrıs Türk tarafının tutumuna ilişkin doğru olmayan haberler yayınlaması olduğunu kaydeden Erçakıca, ''Bu haberler o kadar yoğun ki Kıbrıs Türk basınından 'haberleri Rum basınından öğreniyoruz' eleştirileri almamıza neden oluyor'' dedi.

Erçakıca, Kıbrıs Rum tarafını Kıbrıs Türk tarafı adına konuşmaktan vazgeçmeye çağırdı.

-GÖREVLENDİRİLECEK KİŞİLER BELİRLENDİ-

Erçakıca, ''Kıbrıs Türk tarafının teknik komiteler ve çalışma gruplarında görevlendireceği kişilerle ilgili çalışmayı büyük ölçüde tamamladığını bildirdi.

Komitelerde görev yapacak isimlerin açıklanmasının bu aşamada söz konusu olmadığını vurgulayan Erçakıca, isimlere son şeklini Cumhurbaşkanı Talat'ın vereceğini, Talat'ın önünde bu konuda yeterli görüş ve isim bulunduğunu ifade etti.

Erçakıca, çalışma grupları ve teknik komitelerde yer alma konusunda büyük ilgi bulunduğunu, ancak belli kriterlerin esas alınacağını söyledi.

-ASKERSİZLEŞTİRME KONULARI DA SPEKÜLATİF-

''Görüşmeler sırasında Rum tarafının Lefkoşa'nın askersizleştirilmesi konusunu gündeme getirip getirmediğinin'' sorulması üzerine ise Erçakıca, böyle bir konunun gündeme gelmediğini, bunun da spekülatif haberlere örnek olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious