KKTC: "Kosova'yı tanıma hazırlığımız yok"

KKTC:
  • Giriş : 19.02.2008 / 15:15:00

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Kıbrıs Türk tarafının bu aşamada, Kosova'nın bağımsızlığını tanıma gibi bir hazırlığının olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erçakıca, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kosova'nın bağımsızlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erçakıca, "Biz Kıbrıs sorununa kapsamlı ve acil bir çözüm ararken, Güney Kıbrıs'ta yapılan seçimin ilk tur sonuçları bizi bu konuda umutlandırmışken, bu nitelikte, yani birilerini tanıyan ve böyle atraksiyonlarda bulunan bir uluslararası aktör olarak ortaya çıkmamız bu aşamada bizim için söz konusu değil. Bizim böyle bir hazırlığımız yok" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, "Kosova'daki gelişmelerden çıkarılacak en önemli dersin, hiçbir halkın zorla başka bir halkın yönetimi altında yaşatılamayacağı dersi" olduğunu vurguladı.

Erçakıca, "bu ders ışığında, Kıbrıs'ta karşılıklı olarak iki halk tarafından kabul edilebilecek bir çözüm bulunması aciliyetinin ve zorunluluğunun ayan beyan ortaya çıktığını" ifade etti.

Kosova artık bağımsız...

Kosova Meclisi, 17 Şubat'ta gerçekleştirilen olağanüstü oturumla Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlık Bildirgesi'nin okunmasından sonra yapılan oylamaya 109 milletvekili katıldı. Toplantıya katılan milletvekilleri, Kosova'yı bağımsız yapan bildirgeyi açık oylamada oybirliğiyle ayakta alkışlayarak kabul etti.

Parlamento'nun, aralarında Sırpların da bulunduğu 11 azınlık üyesi ise oylamaya katılmadı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious