KKTC limanları BM gündeminde

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

İngiliz The Independent gazetesi, BM'nin KKTC limanlarının yönetimini devralabileceğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

The Independent gazetesi, KKTC limanlarının yönetiminin BM'ye verilerek Brüksel-Ankara hattında sorunlara neden olan Türk limanlarının Rumlara açılması konusuna çözüm getirileceğini yazdı. Gazete bu planla ayrıca 30 yıldan fazladır sorun olan konununda çözülmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Gazete hala tartışılan plana göre BM'nin KKTC'nin Magosa gibi önemli limanlarının yönetimini alacağını yazdı. The Independent, malların KKTC değil BM kurallarına göre ihraç edileceğini vurguladı. Gazete bu plan ile Türkiye'nin limanlarını Rumlara açması için yeterli bir ödün olacağının düşünüldüğünü kaydetti.

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Ancak Ankara, KKTC'ye uygulanan izolasyonların devam ettiği sürece liman ve havalimanlarının açılmayacağını vurguladı. Türkiye, adada sorunların çözümlenmesi için pekçok adım atmasına rağmen Rum Kesimi'nin AB üyesi olmasından sonra takındığı uzlaşmaz tavır nedeniyle sorun çözülemiyor. Adadaki sorunun çözümü için ortaya konulan Annan Planı'na Kıbrıslı Türklerin 'evet' dediği ancak Rumların 'hayır' demesine rağmen Kıbrıslı Türklere yönelik tecrid devam ediyor. Ancak Avrupa Birliği, KKTC'nin evet demesi ardından verdiği sözlerle Türkiye'nin Rumlara limanlarını açmasını ilişkilendirmesini reddediyor.

The Independent, planın ayrıntılarının henüz belli olmadığını ancak Rum yönetiminin plana "şüpheli" yaklaşacağını yazdı. Ancak gazete, AB'deki diğer üyelerin Rumlara baskı yapabileceğini iddia etti. Bu arada Türkiye ve KKTC'nin de bu plana soğuk bakacağı gözleniyor. Gazeteye konuşan bir AB diplomatı, bu planının Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde Kıbrıs nedeniyle yaşayacağı krize potansiyel çözümlerden biri olarak görüldüğünü belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious