KKTC Meclisi'nde tartışma!

  • Giriş : 10.01.2008 / 14:20:00

KKTC'de ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) mensubu milletvekilleri, yaklaşık 16 aylık boykotun ardından bugün Cumhuriyet Meclisi genel kuruluna katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu başkanlığında yapılan toplantının başında yoklamaya katılmayan UBP milletvekilleri, hükümet partilerinin nisabı sağlamasını bekledikten sonra genel kurul salonuna girdi.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer, UBP milletvekilleriyle tek tek el sıkıştı ve kısa süreli sohbet ederek kendilerine ''Hoşgeldiniz'' dedi.

UBP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, uzun aradan sonra Meclis kürsüsüne çıktı ve ''iç siyasi gelişmeler'' konulu gündem dışı konuşmasında, ''Biz buraya kavga aramaya gelmedik'' dedi.

''Halk için siyaset yapamaya devam ettiklerini ve edeceklerini'' belirten Ertuğruloğlu, ''UBP'nin demokrasiye sürülen lekenin silinmesi ve erken seçim için eylemlerinden vazgeçmediğini, sadece eylem şeklini değiştirdiğini'' kaydetti.

-''HAZMETMEYECEĞİZ''-

''Meclise erken seçim ve demokrasinin raya oturması için girdiklerini'' ifade eden Ertuğruloğlu, şunları söyledi:

''Biz buraya kavga aramaya gelmedik. Kavga aramaya gelmedik derken, kimse de bizden, asla bizim ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak etmediği yanlışları hazmetme beklentisi içerisinde olmasın, hazmetmeyeceğiz, mücadeleye devam edeceğiz.''

-TARTIŞMA-

Daha sonra Meclis kürsüsüne gelen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı'ya, UBP milletvekilleri sert sözlü müdahalelerde bulundu. Bir anda Meclis oturumu hareketlenirken, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Ekenoğlu, UBP milletvekillerini, ''ağızlarından çıkan sözlere dikkat etmeleri'' yönünde uyardı.

Uyarıya rağmen sözlü müdahalelerini sürdüren UBP milletvekilleri, UBP Genel Sekreteri iken Eylül 2006'da partiden ayrılarak ÖRP'yi kuran ve hükümet ortağı olan Avcı'ya rahat konuşma imkanı vermedi.

Turgay Avcı, konuşmasında, ''UBP'nin 16 aydır halkın içine çıkmaya utandığını'' savunarak, ''ÖRP'nin bu ülkenin bir gerçeği olduğunu ve halk tarafından kucaklandığını'' söyledi. Avcı, seçime gidileceğini, ancak UBP'nin istediği bir tarihte gidilmeyeceğini belirtti.

UBP ve Demokrat Parti (DP), Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) UBP ve DP'den istifa eden milletvekillerinin kurduğu Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) ile hükümet oluşturmasına tepki göstererek Eylül 2006'dan beri Cumhuriyet Meclisi çalışmalarını boykot ediyor ve erken seçim talebinde bulunuyordu.

UBP Parti Meclisi eyleme Mecliste devam etmek için dönme kararı alırken, DP Pazartesi günü yapılacak toplantıda yeni tavrını belirleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious