KKTC seçimlerinde Ergenekon izi

KKTC seçimlerinde Ergenekon izi.13387
  • Giriş : 09.04.2009 / 08:57:00
  • Güncelleme : 09.04.2009 / 09:12:23

Mustafa Özbek'in dokümanlarda, seçimleri Derviş Eroğlu'nun kazanması için Ergenekon çaba sarf etmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon terör örgütü soruşturmasıyla ilgili ikinci iddianamede, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in talimatıyla KKTC'deki seçimlere müdahale edildiği belirtiliyor.

Özbek'te ele geçirilen dokümanlarda, seçimleri Derviş Eroğlu'nun kazanması için Ergenekon'un ciddi gayret sarf ettiği anlaşılıyor. Yürütülen çalışmaların ayrıntılarıyla yer aldığı belgede, 'Üst Kurul' ve 'Sivil Daire Başkanlığı'ndan bahsediliyor. Önemli isimlerin yönlendirilmesi için brifingler hazırlandığı, faaliyetlerin 'haber alma, eğitim, operasyon ve kitleleri yönlendirme' olarak şekillendiği ortaya çıktı. Rauf Denktaş'ın telefonlarının da illegal olarak dinlendiği belirlendi.

Mustafa Özbek'ten ele geçirilen 'Üst Kurul' imzalı ve 5 Ocak 1999 tarihli yazıda şu ifadelere yer veriliyor: "KKTC'de şu an 24 saat gibi bir zaman diliminde yapabileceğimiz ve ulaştığımız noktalar memnuniyet vericidir. seçim arifesinde ve akabinde yaklaşım ve ilgilinin bu seviyeye indirgenmesi bizim varsayımlar içine soktuğumuz, Başbakan'ın seçim sonunu bekleyen bazı destek ve alakada olduğu odakların inkişafı olarak görmekteyiz. Ayrıca 1999 Türkiye genel seçimleri için organizasyona giren dairemizin buradan en üst başarı ile ayrılacağından üst kurulun en küçük bir şüphesi yoktur. Bu duygular içinde herkese başsağlığı dileriz gözlerinizden öpüyoruz..."

'Gafur' isimli bir şahıs tarafından Mustafa Özbek'e gönderilen 3 Kasım 1998 tarihli bir belgede ise 1 Kasım'da Kıbrıs'taki seçim ve gelişmeler ile ilgili geniş kapsamlı bir brifing verildiği anlatılıyor. Ardından şöyle deniliyor: "Burada Serdar Denktaş'a verilecek desteğin Türkiye'deki çete olayına destekten farksız olduğu vurgulandı. Bu konudaki birçok belge Başbakan'a verildi." Yazıda Denktaş'ın brifinge ihtiyacı olduğu belirtilerek 3 Kasım 1998 Salı günü Denktaş ve Başbakan Mesut Yılmaz'ın baş başa görüşecekleri belirtiliyor.

Belgeler arasında Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Eroğlu'na sunulmak üzere hazırlanmış 3 sayfalık '6 Aralık 1998 KKTC Milletvekili Genel Seçimleri' başlıklı metin dikkat çekiyor. Metni hazırlayan olarak Üst Kurul ibaresi yer alırken parantez içerisinde 'BATIÇLM' harfleriyle Batı Çalışma Grubu işaret ediliyor. Metinde Mustafa Özbek'in faaliyetleriyle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor: "Özbek'in devreye girmesiyle 3 Kasım 1998'de öncü 4 ekip derhal gönderildi. Bu ekipler eski yerleşik elemanlarla irtibata geçerek alan araştırması, yoklaması yaptılar. İlk bilgilerin çok olumsuz gelmesi ile daha garanti araştırmalar için eski dönemde orada görev yapan eski ekiplerden bir ekip görevlendirilerek sevk edildi."

Eroğlu'na sunulan 3 sayfalık metinde gizli bilgiler de aktarılıyor. Çalışmaların önemine binaen örtülü ödenekten 1 milyon dolar aktarıldığı belirtiliyor. Ayrıca yine bir alanda kullanılmak üzere seçimden iki gün önce acilen 17 milyar 500 milyon TL paranın getirtilerek dağıtıldığı anlatılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*