KKTC: "Türkiye garantörlüğünden vazgeçmeyiz"

KKTC:
  • Giriş : 10.05.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 09.05.2008 / 23:51:35

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Türkiye'nin garantörlüğünün kendileri için önemli olduğunu ve bundan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Avcı ile Dışişleri Bakanlığı'nda yaklaşık 1,5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. İkili, görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında bulundu ve soruları yanıtladı.

Çözüm süreci içinde Rum tarafından Türkiye'nin garantörlük hakkına artık gerek olmadığı ve anlaşmanın bu zeminde yapılabileceği şeklindeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Avcı, "Garantörlük konusu sadece Kıbrıs Türklerinin konusu değil. Kıbrıs Türkleri olarak, Türkiye'nin garantörlüğü olmayan ya da Kıbrıslı Rumların söylediği bazı söylemler olan Avrupa Birliği vardır, bu garantiler bize yeter düşüncesi bizim tarafımızdan kabul edilemez. Biz, adil bir çözüm için gerçekten masadayız. Biz niyetlerle konuşmak istemiyoruz. Türkiye'nin garantörlüğü bizim için önemlidir, güvencemizdir" dedi

Türkiye'nin Kıbrıs'ta yeni başlayan çözüm sürecine katkıda bulunma konusunda kararlılığını sürdüreceğini dile getiren Babacan ise garanti ve ittifak anlaşmalarının yürürlükte kalmaya devam edeceğini vurguladı. 21 Mart'ta adanın iki tarafındaki liderlerin başlattığı yeni sürece desteklerinin tam olduğunu kaydeden Babacan, 21 Haziran'dan sonra başlayacak olan kapsamlı çözüm görüşmelerinin bu işin en önemli parçasını oluşturacağını vurguladı.

2008 yılında ortaya çıkan fırsat penceresinin tüm taraflarca en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Babacan, "Türkiye de Kıbrıs Türkü de bu hedefe ulaşmak ve Doğu Akdeniz'i refah ve istikrar üreten bir çekim merkezine dönüştürmek konusunda kararlıdır. Türkiye, Kıbrıs Türkünün huzur ve güvenliğinin sağlanması, hak ve hukukunun korunması için üzerine düşeni yapmayı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdürecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious