KKTC var işte !

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat gündemdeki konularla Kıbrıs meselesinde gelinen noktayı değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Devlet Televizyonu (BRT)’na konuk olan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat gündemdeki konularla Kıbrıs meselesinde gelinen noktayı değerlendirdi. Rumların barış konusundaki uzlaşmaz tutumunun değişim ediğini aktaran Cumhurbaşkanı Talat, hükümetin istifasından sonra oluşan kargaşayı ima ederek tüm KKTC’lilerin birlik bütünlük içinde hareket etmelerini gerektiğini söyledi. BRT’deki Akis programının bu akşamki konuğu olan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Kesimi’nin bilinçli politikalarına kapılan Kıbrıslı Türkler olduğunu ifade etti. Talat, "1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla KKTC’li bir sivil toplum kuruluşu bana bir mektup gönderdi. aynı mektuptan Tasos Papadopulos’a da göndermişler. Benimkinin üzerinde "Kıbrıs Türk Toplumu Lideri" hitabı kullanılmıştı. Bu Rumların kullandığı bir tabir. Benim ülkemde bana Rumlar gibi hitap edilmişti. Bu beni çok yaraladı. Rumların oyunlarına gelmemek lazım. Ben KKTC Cumhurbaşkanıyım, Rumlar kabul etse de etmese de." diye konuştu.

Program Yapımcısı Gazeteci Mete Tümerkant’ın hükümet istifasını sorması üzerine Talat, Meclisi olan bir devlet olarak, bu türlü durumların demokrasi kıskacında çok normal olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Talat, önemli olanın Hükümetlerin KKTC’nin değişmez politikaları çerçevesinde çalışmaları olduğunu vurguladı. Rumların KKTC’yi yok saydığını dile getiren Talat, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi. Talat, "Bizim Meclisimiz, Hükümetimiz, ordumuz ve polisimiz, havalimanımız, mahkemelerimiz ve anayasamız var. Ben Cumhurbaşkanıyım. KKTC de var işte." ifadesini kullandı.

Pakistan temaslarının sorulması üzerine Mehmet Ali Talat, Rumların bu tür girişimlerden çok rahatsız olduğunu ancak kendisinin bu yönde hızla ilerleyeceğini bildirdi. Talat, "Rumlar Almanya’ya gitmeme de çok bozuldu. Amerika’ya gitmeme de. Pakistan sonrası kıyamet kopardılar ama beni en çok içimizdeki negatif tavırlar üzüyor. Allah’tan Pakistan gezisi sonrasında böyle bir durum yaşanmadı." yorumunda bulundu.

"F1’e eğlenmek için gittim, Kupayı normalde Erdoğan verecekti"

F1’de verdiği kupanın ardından "koparılan yaygaraya" da değinen Mehmet Ali Talat, söylendiği gibi ödül vermek için F1’e gitmediğini aktardı. Davet üzerine F1’e stres atmak için katıldığını belirten Talat, "Hazırlıkları yapılmış bir şey değildi, son anda karar verdik. Kupayı Erdoğan verecekmiş o gelmeyince bana teklif ettiler. Sakınca yoksa veririm dedim. Hatta kupayı nasıl vereceğimi yabancı bir organizatör anlattı bana. Tepki olur diye düşünmedim. Hatta Rumların bu kadar yaygara koparacağı aklıma dahi gelmezdi. Basit bir kupa vermekti bu KKTC’yi tanıtmak gibi bir anlamı yoktu. Gerçi Rumlardan daha çok ben Kıbrıslı Türklerin eleştirilerine kızdım. Onlara göre "yarasız, anlamsız bir girişim" diye bahsettiler. Beni en çok bu üzüyor. Ne yapmamı istiyorlar benden. Rumların istediği gibi Saraydan dışarı adım atmayım mı.?" diye konuştu.

Talat canlı yayınlanan programın sonunda, KKTC’lilere gelecekten umutlu olmalarını, 2 devlet 2 toplum üzerinde bir barış için çaba sarf edeceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious