KKTC'de AB Ofisi açılıyor

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

Kıbrıslı Rumların şiddetle karşı çıktığı KKTC'deki "AB Ofisi" 1 Temmuz'da açılacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

24 Nisan 2004'teki Annan Referandumu'nda çözüme 'evet' diyen Kıbrıs Türklerinin izolasyonun kırılması için karar alan AB Komisyonu, ilk somut adımı atmaya hazırlanıyor. KKTC için çıkartılan Doğrudan Ticaret Tüzüğü Rum vetosu nedeniyle masada kalsa da, Brüksel en azından Mali Yardım Tüzüğü'nü hayata geçirmekte kararlılık gösteriyor. Toplam 259 milyon Euro olarak öngörülen, Aralık 2005'te 120 milyonu kaybedilen mali yardımın Kuzey'e transferi için AB, 1 Temmuz'da KKTC'de 'program destek ofisi' açıyor.

AB, KKTC'yi tanımadığı için kuzeyde açılacak olan ofis, hukuki statü olarak güneyde aynı amaçla açılacak ofise bağlı olacak. Fakat AB bayrağı kuzeyde de dalgalanacak.

-Ofis açılınca 39 milyon Euro serbest bırakılacak-

Mali yardımın koordinasyonuna ilişkin kararlar ise Lefkoşa'da değil Brüksel'de alınacak. 139 milyonluk yardımın ilk bölümünün temmuz ayında kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. AB Ofisi, bu paranın hangi projelerde kullanılacağına karar verecek. Mali yardımın Aralık 2008'e kadar kullanılması gerekiyor. Bu süre zarfında KKTC'nin daha önce kaybettiği 120 milyon da konsey kararının ardından toplama eklenmesi bekleniyor.

-Rumlar sıkıntılı-

AB cephesindeki yoğun hazırlığa rağmen Türk tarafı, Mali Yardım Tüzüğü'nün uygulanabileceğinden şüpheli. AB kaynakları da, bazı projeler için Rumları ikna etmenin zor olacağını kabul ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious