KKTC’de Atatürk Anıtı kavgası

KKTC’de Atatürk Anıtı kavgası.9036
  • Giriş : 11.07.2009 / 22:04:00

Lefkoşa Metehan sınır kapısının yakınına Atatürk Anıtı yapılması tartışmaya neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC'de Sivil Savunma Başkanlığı tarafından Lefkoşa Metehan sınır kapısına 1 km uzaklıktaki bir alana Atatürk Anıtı yapılmaya başlaması tartışmalara neden oldu.

Savaşı çağrıştırıyor

Cumhuriyet Meclisi'nde 2 milletvekili ile temsil edilen Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, anıttan Rumların rahatsız olabileceğini savundu. Çakıcı, “Ülkemde savaşı çağrıştıran anıtlar istemiyorum” dedi.

Trafik kazalarına neden olabilir

Muhalefete yakın gazeteler de olayı manşetlere taşıdı. Mühendisler ve Mimarlar Odası, “anıtın trafik kazalarına neden olabileceğini” iddia etti.
İddialara tepki gösteren İçişleri Bakanı İlkay Kamil ise, “Kimse bu anıttan rahatsızlık duymasın. Biz devlet olarak Rumlara göre mi bir şey yapacağız” dedi.

Atatürk izin vermezdi

Çakıcı, konunun vatan-millet edebiyatı yapılarak istismar edildiğini belirterek, Sivil Savunma'dan, askeri kanattan anıt yapılması için istek geldiğinde akan suların durduğunu öne sürdü.

Başka yere yapsaydınız

“Yurtta sulh, cihanda sulh” diyen Atatürk'ün tam da sınırın yanında, barış görüşmelerinin yapıldığı bir zamanda böyle bir anıt yapılmasına izin vermeyeceğini ileri süren Çakıcı, ego tatmini için, illa ki Rumlara bir şey göstermek için böyle bir anıt yapıldığını iddia ederek, “Anıtı başka yere yapsaydınız” diye hükümeti eleştirdi.

"Rumlara göre mi hareket edeceğiz"

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı İlkay Kamil de Rumların sınır kapılarında, “Türk katliamları” iddiasıyla fotoğraflar astığına dikkat çekerek, “Biz Rumlara göre mi hareket edeceğiz? Ben devletsem bu kararı alırım” dedi.

Anıt tehlikeli bulundu

Kamil, anıtın trafik açısından da sorun yaratmadığına işaret etti. Tartışmalar üzerine toplanan Lefkoşa Trafik Komisyonu da “anıtın tehlikeli olmadığına” karar verdi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*