KKTC'de BRT krizi

KKTC'de BRT krizi.7898
  • Giriş : 13.06.2007 / 08:56:00

KKTC resmi yayın kuruluşu BRT, tatbikat birifingine alınmaması kriz yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC resmi yayın kuruluşu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nun, tatbikat birifingine alınmaması kriz yarattı.

Bir süre önce Tük askerini “işgalci”, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT mensuplarını “tecavüzcü” olarak niteleyen “Duvarımız” belgeselini yayımlayan KKTC’nin resmi yayın kuruluşu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’na (BRT) “asker tepkisi” sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ile KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenledikleri tatbikata BRT davet edilmedi. BRT muhabirinin tatbikat brifingini izlemesine de izin verilmedi.

Alman ZDF televizyonun desteğiyle çekilen 1992-93 yıllarında çekilen “Duvarımız” belgeseli BRT’de Nisan ayında yayımlandı. Belgeselde, Türkiye’nin 1974’te gerçekleştirdiği Kıbrıs barış harekatı “istila” olarak nitelendirilirken, o dönemde Ada’yı Yunanistan’a bağlamaya çalışan EOKA örgütü övüldü, Rum mezalimine karşı direnen Kıbrıslı Türklerin kurduğu TMT eleştirildi. Belgeselde, 1974’te Ada’ya çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup subayların Rum kızlarına “tecavüz ettikleri”, “Rum çocuklarını annelerinin kucaklarından alıp, yerlere attıklarına” ilişkin, o dönemi yaşayan Rum vatandaşlarının “anılarına” yer verildi.
Belgeselin yapımcılığını Kıbrıs Türk tarafından Niyazi Kızılyürek, Rum Kesimi’nden ise Panikos Hrisantu üstlendi. Belgeselin çekildiği dönemde Rum Kesimi’nde ikamet eden Kızılyürek, halen KKTC’de iktidardaki CTP’nin yayın organı olan Yeni Düzen gazetesinde köşe yazarı olarak görev yapıyor. Hrisantu ise Rum Kesimi’nde Enformasyon Merkezi’nde çalışıyor.

Tatbikata davet yok

Belgesel yayımlanır yayımlanmaz Nisan ayında tepki gösteren KKTC’deki askeri yetkililer, BRT’yi Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2007 Arama Kurtarma Tatbikatı’na da davet etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious