KKTC'de CTP 36. yılını kutladı

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

KKTC'de koalisyon hükümetinin büyük ortağı olan Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) 36. kuruluş yıl dönümü, düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Resepsiyona Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi'nin Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Özgürlük ve Reform Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Güney Kıbrıs'tan Birleşik Demokratlar Hareketi (EDİ) lideri Mihalis Papapetru, Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, Rum ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) temsilcisi Keti Klerides, Sosyalist EDEK partisi temsilcisi Marios Karoras, bazı yabancı büyükelçiler ve büyükelçilik temsilcileri katıldı.

Kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda konuşan CTP Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs sorununun çözümünün gerekliliğini vurguladı ve 2007'nin çözümün gerçekleşeceği yıl olması dileğinde bulundu.

Soyer, Kıbrıs'ta, iki eşit halktan birinin Kıbrıs Türk halkı olduğunu herkesin anlaması gerektiğini ifade ederek, bugün adada çözüme yönelik yeni bir döneme girildiğini, “daha yürünmesi gereken çok yol olduğunu” kaydetti.

CTP'nin 36 yıl önce başlattığı barış, demokrasi ve çözüm yürüyüşünün, bunlar eksiksiz gerçekleşinceye kadar süreceğini söyleyen Soyer, Kıbrıs sorununun çözümünün sadece Kıbrıs Türk halkı değil, Kıbrıs Rum halkının da yararına olacağını kaydetti.

Çözüm gerçekleşmeden, Rum tarafının tek başına AB üyesi olmasının bugün için çözümde sıkıntı yarattığını anlatan Soyer, “Kıbrıs Rum siyasileri bilmelidirler ki, tek kanatlı kuş uçamaz. Kıbrıs Türk halkı Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak istiyor. Bu nedenle, yaşayabilir bir çözüme kadar Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonlar kalkmalıdır. Bu bir ihtiyaçtır, demokratik haktır” dedi.

CTP, 50 üyeli KKTC Cumhuriyet Meclisinde 25 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious