KKTC'de domuz gribi önlemleri

  • Giriş : 31.05.2009 / 15:26:00

H1N1 virüsünün tespit edilmesinin ardından, Kıbrıs Rum kesimine giriş çıkışların yapıldığı 6 sınır kapısında çeşitli önlemler alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Rum kesimine ABD'den gelen 39 yaşındaki Moldovalı bir kadında domuz gribine yol açan H1N1 virüsünün tespit edilmesinin ardından, Kıbrıs Rum kesimine giriş çıkışların yapıldığı 6 sınır kapısında çeşitli önlemler aldı.
KKTC Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Güney Kıbrıs'ta sürekli ikamet eden bir kadının Yunanistan'da yapılan ilk testinden pozitif sonuç elde edildiğinin açıklanmasının ardından, bu sabah itibarıyla, sınır kapılarında çalışan personelin kişisel korunmasını sağlamak, olası bir olumsuzluk halinde tedbir amacıyla görevlilere gerektiğinde kullanmak üzere eldiven ve maske dağıtıldı.

Ayrıca personel, Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından bilgilendirildi.

Açıklamada, sınır kapılarına yarın ayrıca el broşürlerinin dağıtılacağına işaret edilirken, vatandaşlara, iş, eğitim ve sağlık dışında Güney Kıbrıs'ta kalabalık ortamlarda ve alışveriş merkezlerinde bulunmamaları tavsiye edildi.

Ercan Havaalanı'na 10 gün önce termal kamera yerleştirildiği de anımsatılan açıklamada, bu kameralarla 24 saat kontrol yapıldığı kaydedildi.

Türkiye'de Amerika'dan gelen 2 vakaya rastlandığı ifade edilen açıklamada, KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından, önlem olarak Girne ve Gazimağusa limanlarındaki personele de maske ve eldiven dağıtıldığı belirtildi.

KKTC Sağlık Bakanlığının, hem Türkiye Sağlık Bakanlığı hem de Güney Kıbrıs'taki yetkili sağlık komiteleriyle sürekli istişarede olarak görüş alışverişinde bulunduğu kaydedilen açıklamada, gerek Kıbrıs Rum kesiminde gerek Türkiye'de tespit edilen vakaların karantinaya alındığına işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*