KKTC'de hükümet kurma çalışmaları

  • Giriş : 24.04.2009 / 21:06:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, yeni hükümeti kurma görevini, yeni meclisin 1 Mayıs'taki yemin töreninin ardından, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu'na verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Ali Talat, 19 Nisan erken genel seçimlerinin ardından hükümeti kurma görevini vermeden önce KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasal partilerin yetkilileriyle başlattığı görüşmelerini tamamladı.

Talat, sırasıyla dün UBP ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), bugün de Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) ve Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) yetkilileriyle biraraya geldi.

SÖZCÜ ERÇAKICA

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından basına açıklamada bulunan KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, cumhurbaşkanının parti yetkilileriyle görüşmelerinde gerek seçim sonuçları, gerekse sonrasında izlenecek hukuksal prosedürün ele alındığını kaydetti.

Talat'ın, seçilen milletvekillerinin 1 Mayıs'ta Cumhuriyet Meclisi'nde yemin etmelerinin ardından, saat 12.00'de UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu ile biraraya gelerek, hükümeti kurma görevini vereceğini açıklayan Erçakıca, cumhurbaşkanının yeni hükümetin bir an önce kurulmasından yana olduğunu ifade etti ve ''Boşluk yaratılmaması esastır'' dedi.

''PARAYLA OY SATIN ALINDIĞI'' İDDİALARI

Erçakıca, basına yansıyan ''parayla oy satın alındığı'' biçimindeki haberlerin de Talat'ın partilerle gerçekleştirdiği toplantılarda görüşülen konular arasında bulunduğunu belirterek, Talat'ın konuyla ilgili olarak başsavcıyla telefonda görüştüğünü ve konunun takipçisi olacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*