KKTC'de koalisyon krizi

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

KKTC’de iktidarda bulunan Cumhuriyetçi Türk Partisi - Demokrat Parti hükümeti dağılma noktasına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC’de 25 Haziran’da yapılan ara seçimlerde iktidarın büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin, 2 milletvekili daha kazanarak 50 sandalyeli mecliste 25 milletvekiline ulaşmasının ardından gündeme getirdiği kamu reformu talebine ortağı Demokrat Parti’den gelen ret yanıtı, koalisyon ortaklarını yol ayrımına getirdi.

Lefkoşa kulislerinde hükümetin fiilen sona erdiği, CTP’nin çözümü savunan Barış ve Demokrasi Hareketi lideri Mustafa Akıncı’nın dışarıdan desteğinin yanı sıra Ulusal Birlik Partisi’nden istifa eden bir bağımsız milletvekilinin desteğiyle yeni bir hükümet kurabileceği konuşuluyor.

SAĞ-SOL ANLAŞMAZLIĞI

İki parti arasındaki sorunlar ilk bakışta güç paylaşımından kaynaklanıyor gibi görünse de, aslında 6 aylık bir geçmişe dayanıyor. 2004 yılındaki referandumda Annan Planı’nı destekleyen ve yüzde 65 oranında evet oyuyla halkın desteğini alan soldaki CTP’nin, sağ çizgideki küçük ortağı DP ile arasındaki siyasi görüş farklılıkları anlaşmazlığın temelini oluşturuyor.

CTP ile DP arasındaki ilk ciddi sürtüşme Şubat ayında Ada’da temaslar yapan Avrupa Parlamentosu üst düzet temas grubunun ziyaretine DP kanadından gelen tepkiyle başladı. Demokrat Parti’yle ayni çizgideki sivil toplum örgütlerinin katıldığı protesto eyleminde Avrupalı parlamenterleri taşıyan araçlara yumurta atılmıştı.

Bunun sonrasında DP lideri Serdar Denktaş’ın gündeme getirdiği Çek-Slovak modeli ayrılık formülü, Annan Planı’yla Ada’nın yeniden birleşmesini savunan CTP kanadında büyük rahatsızlık yarattı.

DP’nin elinde bulunan Turizm Bakanlığı’na bağlı turizm fonu ve fonun kullanımıyla ilgili tartışmalar ortaklar arasındaki anlaşmazlığı körükledi. Haziran ayında yapılan belediye başkanlığı ve ara seçimlerde de CTP ve DP seçim meydanlarında karşı karşıya geldi.
YENİDEN YAPILANMA ÖNERİLERİ KRİZİ GETİRDİ
Ara seçimlerden CTP’nin 2 milletvekili daha kazanarak çıkmasının ardından meclis aritmetiği değişti ve hükümetin CTP kanadı kabineye yeni bir bakanlık eklenmesini ve bazı dairelerin el değiştirmesini istedi. Yaklaşık 2 aydır süren koalisyon pazarlığında CTP’nin sunduğu önerilerin DP tarafından reddedilmesi üzerine hükümet dağılma noktasına geldi.

CTP-DP arasındaki anlaşmazlıkların aşılması amacıyla kurulan komitelerin son toplantısından da sonuç alınamayınca CTP yetkili kurulları DP’yle yolların ayrılmasına karar verdi.

CTP lideri ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, hükümetteki sorunların aşılması amacıyla yürütülen görüşmelerin DP’nin tutumu yüzünden çıkmaza girdiğini belirtti. Soyer “Hükümet konusunda demokratik seçenekler arifesindeyiz” dedi.

Soyer’e göre DP Lideri Serdar Denktaş, CTP’nin ara seçimden sonra gündeme getirdiği kamu reformu ve hükümetin yeniden yapılanması önerisine karşı çıktı, koalisyonun mevcut güç dengesinde devamını istedi.

CTP Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu ise iki parti arasındaki anlaşmazlığın kamu reformuyla ilgili olduğunu belirtti, DP’nin bakanlıklardan başlayarak dairelere doğru uzanan reformlar konusunda ‘ayak sürüdüğünü’ söyledi.

Hükümet kriziyle ilgili komitede yer alan DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise, kamu reformu adı altında yeni bakanlık yaratılmasına karşı olduklarını belirterek bunun dışında sorunların aşılmasına hazır olduklarını açıkladı.

DP milletvekiline göre CTP, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlayarak onun yerine Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı adı altına yeni bir bakanlık oluşturmak istiyor. CTP yeni bakanlığa 6 kurumu bağlamayı da talep ediyor.

CTP-DP hükümet pazarlıkları liderler düzeyinde devam ediyor. Demokrat Parti lideri Serdar Denktaş’ın geri adım atması halinde hükümet krizinin aşılmasının halen olasılık dahilinde olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious