KKTC'de öğretmenler hükümeti protesto etti

KKTC'de öğretmenler hükümeti protesto etti.10641
  • Giriş : 05.09.2008 / 21:50:00

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kur'an kursları gerekçesiyle hükümeti protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KTÖS bu amaçla Başbakanlık önünde düzenlediği protesto eyleminde, "400 öğrencinin Türkiye'ye götürülerek, kamp adı altında Kur'an kursu eğitiminden geçirildiğini" iddia etti.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "öğretmenler sendikasının protestosuz günü olmadığına" işaret ederek, "O yüzden gittikçe etkisini yitiriyor. Sendikadan, eğitime daha fazla katkı bekliyoruz" dedi.

Yurtdışına gönderilen çocuklarla ilgili olarak "tarikat onları çağırdı" yönünde spekülasyonlar yapıldığını ifade eden Öztoprak, bu konuya, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliği'nin gerekli yanıtı verdiğini, buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı kursa isteyen ailelerin çocuklarını gönderdiğini söyledi.

Bunun yasa dışı gibi gösterilmesinin son derece yanlış olduğunu dile getiren Canan Öztoprak, KKTC'de Kur'an kursu açılmasının yasal olmadığını, Türkiye de ise yasal olduğunu, kursa giden öğrencilerin de genelde çift uyruklu olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*