KKTC'de pazar günü seçim var

KKTC'de pazar günü seçim var.12106
  • Giriş : 17.04.2009 / 10:18:00

Kıbrıs Türk halkı, Cumhuriyet Meclisi'nin 50 koltuğunda kimlerin oturacağını belirlemek için 19 Nisan Pazar günü sandık başına gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs Türk siyasi tarihinin 10. genel seçimleri olacak 19 Nisan seçimlerine 7 siyasi parti katılıyor. Seçimlerde, yeni dönemin hükümeti de şekillenecek.

KKTC'de, 161 bin 373 seçmen bulunuyor. Seçmenlerden oy almak için ise 7 partiden 345, bağımsız olarak da 8 aday yarışacak.

24 Mart'ta başlayan resmi propaganda dönemi bu gece sona eriyor. Kitle iletişim araçları ile propagandanın ağırlık kazandığı seçim sürecinde adaylar, seçmenlerle birebir iletişim kurmak için köy ve bölge gezilerini de ihmal etmedi.

Partiler, sakin ve olaysız geçen propaganda sürecinde ilginç sloganlarla seçmeni etkilemeye çalıştı.

Hükümetin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) "Geri dönme ilerle", "İlerlemek yürek ister"; ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) "Şimdi ulusal birlik zamanı"; Demokrat Parti (DP) "Biz varız"; hükümetin küçük ortağı Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) "Bu defa sen kazan"; Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) "Biz buralıyız"; Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) "Yaseminlerimizi geri alacağız' ve Halk İçin Siyaset Partisi (HİS) "Yağmurdan kaçarken doluya tutulma", "Yes be annem out, Dubai in" ana sloganlarını kullanıyor.

19 Nisan milletvekilliği genel seçimine katılarak 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi'nde koltuk sahibi olmayı amaçlayan 7 partiden 3'ü; ÖRP, TDP ve HİS ilk kez bir seçim yarışına giriyor.

Seçim ve Halkoylaması Yasası'na göre, milletvekili genel seçimlerinde, KKTC genelinde kullanılan geçerli oyların yüzde 5'ini geçmeyen siyasal partiler, milletvekili çıkaramıyor.

Oy pusulalarında partilerin sıralaması ise şöyle olacak: 1. UBP, 2. CTP, 3. DP, 4. BKP, 5. TDP, 6. HİS, 7. ÖRP. Bağımsız adaylar ise yasa gereği pusulanın son sırasında yer alacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*