KKTC'de seçim rüzgarı başladı

  • Giriş : 23.03.2009 / 16:53:00

KKTC'de YSK, 19 Nisan'da yapılacak milletvekilliği erken genel seçiminde Cumhuriyet Meclisi'ne girecek 50 milletvekili arasında yer alabilmek için yarışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YSK, Lefkoşa İlçesi Bağımsız Milletvekili Adayı Nevzat Neder'in adaylığını geri çekmesi; Girne ilçesinde Halk İçin Siyaset Partisi'nden 9'uncu sırada milletvekili adayı Gülnur Akyüz'ün seçilebilme niteliğine haiz olmaması; İskele ilçesinden HİS 5'inci sıra milletvekili adayı Hasan Palta'nın ise adaylığında aykırılık saptandığı nedenleriyle adaylıklarını ret etti.

Bağımsız adaylık başvurusu yapan, ancak geri çeken Nevzat Neder'in ismi kesinleşen aday listesinde yer almazken, siyasi parti adayı olan diğer iki adayın isimleri listede kaldı. Yasa, siyasi parti adaylarının çekilmeleri, adaylıklarının reddedilmesi veya ölmeleri halinde bile isimlerinin listede kalmasını öngörüyor. Bu uygulama, vurulan her mühürden ilçelerdeki aday sayısı kadar oy alan siyasal partilerin, adayları eksik olmayan diğer partiler karşısında oy kaybetmelerini önlemek için yapılıyor.


Bu arada YSK, seçim propagandası sürecinin yarın başlayacağını da hatırlattı ve propaganda döneminde uyulması gereken kuralları duyurdu.

Duyuruya göre, seçimlere katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, 18 Nisan Cumartesi saat 18.00'a kadar duvar ilanı asabilecek; el ilanı ve her türlü matbua dağıtabilecek. 18 Nisan Cumartesi saat 18.00'dan itibaren ise ilan, beyanname, genelge, açık mektup ve her çeşit propaganda niteliği taşıyan matbuanın dağıtılması, yapıştırılması, asılması ve satılması yasak olacak.

Oy pusulası örnekleri her zaman dağıtılabilecek. Propaganda için kullanılan duvar ilanları ile el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk bayrağı, KKTC bayrağı, dini ibareler, Arap harfleri ile yazılar bulundurulması yasak.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*