KKTC'de siyasi tablo değişiyor

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

KKTC'de iktidarın büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Parti Meclisi, hükümetin istifası ve yeni hükümet oluşumu konusunda Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu'na tam yetki verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CTP-BG Genel Merkezi'ndeki toplantıda, hükümetin istifasıyla ilgili karar önerisinin oylandığı bölüm basın mensuplarına açık yapıldı. Başbakan ve CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, konuşmasında değerlendirmeler yaptı, ancak gazetecilerin sorularını "Hiçbir soruya yanıt yok." diyerek yanıtsız bıraktı.

Toplantıya katılanların da hazır bulunduğu açıklama sırasında Başbakan Soyer, 1 Ocak 2004'ten beri işbaşında olan CTP-DP Koalisyon Hükümeti'nin başardıklarına ve gelinen aşamadaki sıkıntılara değindi. Ortakları DP'nin hükümetin yeniden yapılandırılmasını benimsemediğini kaydeden Soyer, kriz ve hükümet boşluğu yaşanmaması için gösterdikleri sabra rağmen sürecin sağlıklı noktada gelişmediğini söyledi.

Soyer, CTP-BG'nin kurulduğu zamandan beri Kıbrıs Türk halkının daha ileriye gitmesi, demokratik kurumsallaşmanın gelişmesi, ülkeye barışın yerleşmesi ve bölge ülkelerinde barış ortamının ilerleyebilmesi için yoğun mücadeleler verdiğini kaydetti.

Yıllardır toplumsal kesimlerle işbirliği, diyalog ve bütünleşmeyle sürdürülen bu mücadele sonucunda Kıbrıs Türk halkının binlerle birlikte AB, çözüm ve daha ileri bir ekonomik yaşam ve dünyayla bütünleşmek için iradesini ortaya koyduğuna işaret etti.

KARAR

"CTP-BG Parti Meclisi, CTP-BG Meclis Grubu ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği ortak toplantıda bütün süreçleri değerlendirerek DP'yle oluşturduğumuz koalisyonun devamının mümkün olmadığı tespitiyle başkan ve merkez yönetim kuruluna istifa ve yeni hükümet oluşumu için tam yetki vermiştir." ifadelerini içeren karar önerisi, oybirliğiyle onaylandı.

Karar ayakta alkışlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious