KKTC'de Toplumsal Direniş Bayramı

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Kıbrıs'ın fethinin 435'inci yıldönümü, törenlerle kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs Türk tarihinin üç önemli yıldönümünü barındıran "1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı" çerçevesinde, geçtiğimiz Perşembe günü başlayan ve 2 Ağustos'a kadar sürecek çeşitli etkinlikler düzenlenirken; bu süre zarfında şehitlikler de halkın ziyaretine açık tutuluyor.

Toplumsal Direniş Bayramı resmi törenleri, saat 09.30'da, Lefkoşa'da Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Şehitler Anıtı'na saat 09.45'te, Cumhuriyet Parkı Anıtı'na saat 12.00'de çelenk konuldu. Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele'de de, saat 09.30'da, ilçe merkezlerindeki Atatürk Anıtları'nda törenler yapıldı.

Etkinlikler çerçevesinde "Mukavemet Yol Koşusu" gerçekleştirildi. Koşu, saat 08.00'de Yayla Bar'dan (Boğaz) başlayıp Kırıkkale Mücahitler Evi önünde sona erdi. Ayrıca, Sahil Güvenlik Komutanlığı gemileri 15.00-18.00 saatleri arasında Girne'de halkın ziyaretlerine açık olacak.


--GKK'NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ RESEPSİYONU--

Bu akşam ise, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı karargâhı bahçesinde, GKK'nın kuruluş yıldönümü çerçevesinde resepsiyon verilecek. Resepsiyon saat 20.00'de başlayacak.

Toplumsal Direniş Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 2 Ağustos'ta ise, Gazimağusa Salamis Antik Tiyatrosu'nda halk şöleni düzenlenecek. Şölen saat 20.00'de başlayacak.

Bu arada, Toplumsal Direniş Bayramı için mesajlar yayımlanıyor. Bayram için mesaj yayımlayan Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör, şehitleri andı, mukavemetçi mücahit ve komutanları tebrik etti.

Direktör, tüm kurum ve kuruluşları, milli ruhu ilk günkü gibi yaşatmak için birlik ve beraberliğe davet etti. Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Alper Önel de, dün olduğu gibi bugün de, hedefin, Kıbrıs Türkü'nü azınlık statüsüne düşürmeyecek eşit, onurlu ve kalıcı bir çözüme ulaşıncaya kadar mücadeleyi sürdürmek olduğunu vurguladı.

Önel, derneklerinin, diğer sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde üzerine düşen görevleri ciddiyet ve inançla, seve seve yapmaya hazır olduğunu kaydederek, Kıbrıs'ta son dönemde meydana gelen gelişmeleri de yakından takip ettiklerini bildirdi. TMT mensuplarını, mücahitleri ve GKK mensuplarını kutlayan Önel, şehitleri rahmet ve minnetle gazileri saygıyla andı.

Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü de mesajında, Toplumsal Direniş Bayramı'nı geçmişten ders alarak, geleceğe güvenle bakarak ve KKTC devletinin değerini daha çok anlayarak, onur ve gururla kutladıklarını belirtti.

Ömürlü, 3 yıldönümünün her birinin, Kıbrıs'a Türklük mührünün vurulduğu tarihi günler olduğunu kaydederek, devlete, halkın tek gelecek güvencesi olduğunun idraki içinde sahip çıkılmasını istedi.

Rumların Enosis hedefiyle sürdürdüğü ırkçı politikanın ve Irak, Filistin ve Lübnan'da yaşanan kıyımların ders olması gerektiğini belirten Esen Ömürlü, halkın geleceğinin, devletin Türkiye'nin garantörlüğünde egemen varlığını sürdürmesine bağlı olduğunu kaydetti.

Ömürlü, Kıbrıs'ta, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri dışında hiçbir uluslararası güç ve kuruluşa güvenmediklerini ifade ederek, Güvenlik Kuvvetleri mensuplarının bayramını kutladı, şehitleri minnet ve rahmetle, mücahit ve gazileri saygıyla anarak şükranlarını sundu.

DP, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, Kıbrıs'ın Türkler tarafından fethi, TMT'nin kuruluşu ve GKK'nın yasal statüye kavuşturulması gibi üç olayın yıldönümlerinin, gururla kutlandığını belirtti.

DP mesajında, TMT'nin, Türk halkının direnişini örgütleyerek Rum saldırıları karşısında 11 yıl ayakta durmasını temin ettiğini silahlı kuvvetlerin kararlılığı, mukavemetçi halkın yılmaz direnişi ve Anavatan Türkiye'nin desteği sayesinde toplumsal direnişin silahlı mücadele safhasının zaferle sonuçlandığı kaydedildi.

Kıbrıs'ta barışın yolunun, iki varlığın kabul edilmesi ve iki eşit tarafa katıksız eşit muamele edilmesinden geçeceği ifade edilen DP mesajında, bu bağlamda Türk tarafı olarak, Kıbrıs Türkü'nün meşru hak ve çıkarlarını, egemenliğini ve eşitliğini içerecek bir antlaşmanın sağlanması için halkla beraber her türlü mücadelenin verileceği dile getirildi.

Mesajda, toplumsal uzlaşmaya varılması, Anavatan Türkiye'ye sıkı sıkıya sarılınması, özellikle Kıbrıs sorununda toplumsal bir konsensus gerçekleştirilmesi gerektiğine inanç belirtildi. DP mesajında, şehitlere rahmet dileğinde bulunularak, gaziler şükranla ve saygıyla anıldı ve GKK'ya itimat sunuldu.


---Mücahitler Derneği: "TMT olmasaydı Kıbrıs Yunanistan ile birleşmiş olacaktı"---

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT) Kıbrıs Türk tarihindeki önemini vurgulayarak "TMT'nin şerefli mücadelesi olmasaydı bugünün mutluluklarının hiçbirine ulaşılamayacak ve Kıbrıs adası Yunanistan'la birleşmiş olacaktı" dedi. Genel Başkan Vural Türkmen, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, şerefle dolu ulusal tarihin zenginliğini simgeleyen bugünü kıvanç ve gururla kutladıklarını belirtirken, şehitleri de saygı ve minnetle andı.

Kıbrıs Türk halkının, TMT saflarında örgütlenerek yıllar boyunca kurtuluşu, özgürlüğü, onuru ve insan hakları uğruna zor koşullar altında verdiği mücadelesini 20 Temmuz'dan geçerek KKTC olgusuna ulaştırdığını anlatan Türkmen, Türkiye'nin kararlı desteğiyle kutsal hedeflerine ulaşan ve Kıbrıs'ın tarihinde önemli dönüm noktaları oluşturan TMT'nin, bağımsızlık savaşı veren uluslara örnek oluşturacak bir örgüt kimliğiyle tarih sahnesinde saygın yer aldığını kaydetti.

TMT'cileri saygı ve sevgiyle selamlayarak onların özverileriyle kazanılanları koruma ve yaşatma kararlılığını dile getiren Vural Türkmen şunları ifade etti: "Herkesin, TMT olmasaydı Kıbrıs sorununun nasıl sonuçlanacağını ve bu sonuçlanış içinde halkımızın durumunun ne olacağını sağduyuyla algılaması gerekir. TMT'nin şerefli mücadelesi olmasaydı bugünün mutluluklarının hiçbirine ulaşılamayacak ve Kıbrıs adası Yunanistan'la birleşmiş olacaktı. 30 yıl önce böyle bir günde yasal statüsüne kavuşan KKTC Güvenlik Kuvvetleri'nin kahraman mensuplarını TMT ruhunun inançlı temsilcileri olarak görmek bize kıvanç ve güven vermektedir. Bayramlarımızı gönülden kutlar; Kıbrıs'a Türklüğün ebedi mührünü vuran tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anarız. Emanetleri, güçlü ve kararlı omuzlarda yükselmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious