KKTC'deki turizm patlaması Rumları bozdu

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

KKTC'de yaşanan turizm patlamasının Rum tarafını rahatsız ettiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birliğin raporlarında KKTC'deki yatak sayısının 30 bini geçeceği uyarısında bulunduğu görüldü.
Rum Otelciler Birliği'nin yayınladığı faaliyet raporunda, son üç yıldır KKTC'de artmakta olan yapısal faaliyetler ve özellikle KKTC'deki kıyı bölgelerinde yapılan yüzlerce villa göz önünde bulundurulduğunda, bu durumun "istenmeyen" bir rekabet yarattığı kaydedildi. Rapora göre ayrıca, KKTC'de bin 200 yatak konaklama imkanı sunacak olan bir marina ve golf sahasının inşa edilmesine girişileceği belirtilirken, KKTC'deki kumarhanelerin çok sayıda turist çektiği ve çekmeye devam edeceği de ifade edildi.

Bu yıl Türkiye'ye gelecek olan turist sayısının 20 milyona ulaşacağının da altını çizen Rum Otelciler Birliği raporunda, Türkiye'deki seyahat acentelerinin, Kıbrıs Türk seyahat acenteleri ile anlaşmalar yaptıklarını ve Türkiye'nin söz konusu turist sayısını karşılayamayacak duruma gelmesi halinde, turistlerin KKTC'ye aktarılacağı vurgulandı.

Söz konusu raporda ayrıca, KKTC'deki Bafra (Vukolida) bölgesinde her biri, bin 400 yatak kapasiteli 2 büyük otel yapıldığını ve 2006 yılı içerisinde hizmete girmesi beklenen bu otellerin "her şey dahil" statüsünde hizmet vereceklerini, Avrupa pazarındaki turistlere hitap edeceklerini kaydedildi.

Bu arada, Rum Otelciler Birliği'nin edindiği ve Rum Dışişleri Bakanlığı'na da bildirdiği bilgiler ışığında, Güney Kıbrıs'a tur düzenleyen dış ülkelerdeki seyahat acentelerinin, Güney'deki programlarla beraber KKTC'deki Bafra bölgesinde inşaatı süren iki oteli de programlarına katma olasılıklarının bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious