KKTC'den güneye bal ve balık

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

AB Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi'nce 22 Mart'ta kabul edilen KKTC'den güneye balık ve bal geçişine izin veren düzenlemeyi uygulamaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Komisyonu, üye ülke temsilcilerinden oluşan AB Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi'nce 22 Mart'ta kabul edilen KKTC'den güneye balık ve bal geçişine izin veren düzenlemeyi uygulamaya koydu.

Sağlıktan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Markos Kyprianou, düzenlemeyle birlikte Kıbrıs'ta her iki toplumun çıkarına olacak biçimde Yeşil Hat üzerinden ticareti artırmak konusunda önemli bir fırsat yakalandığını söyledi.

AB Komisyonu'nun 2005 yılında Yeşil Hat üzerinden patates ve narenciye ticaretine onay verdiğini hatırlatan Kyprianou, aradan geçen sürede karşılıklı ticarette istikrarlı bir artış kaydedildiğini dile getirdi.

Kyprianou, bir yandan ticareti artırırken diğer yandan atanan bağımsız uzmanlarla Yeşil Hat'tan geçişine izin verilen tarımsal ürünlerin AB standartlarına uygunluğunun denetlendiğini kaydetti.

2004 yılında kabul edilen Yeşil Hat Tüzüğü, Kıbrıs Rum kesiminin AB'ye katılımının ardından Yeşil Hat üzerinden insan ve mal geçişini düzenliyor.

Kısıtlı uygulanan tüzükle, canlı hayvan ve hayvan ürünleri ticaretine şimdilik izin verilmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious