KKTC'den Rum lidere 'Lokmacı' tepkisi

KKTC'den Rum lidere 'Lokmacı' tepkisi.21703
  • Giriş : 06.04.2008 / 22:58:00

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Lokmacı Kapısı'nda yaşanan kısa süreli krizle ilgili Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hasan Erçakıca, Lokmacı Kapısı'nın açıldığı 3 Nisan Perşembe günü akşam yaşanan kısa süreli krizle ilgili Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın yaptığı açıklamaların, görüşme sürecini olumsuz etkileyen "suçlama yarışı"nın yeniden başlamasını teşvik ettiğini bildirdi.

Hasan Erçakıca, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıslı Rum liderlerin, Lokmacı Kapısı'nın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar'ın karşılıklı geçişlerine açıldığı gün yaşanan olayları çarpıtma çabalarını endişeyle izlediklerini kaydetti.

Kıbrıs Türk güvenlik güçlerinin, Lokmacı Kapısı'nın açılması için ve kapının açıldığı gün büyük bir sorumluluk bilinci içinde çalıştıklarına ve görevlerini eksiksiz olarak yerine getirdiklerine dikkati çeken Erçakıca, kapının geçişlere açıldığı 3 Nisan Perşembe gününün akşamı bir grup Kıbrıslı Rum göstericinin, ellerindeki pankartlarla KKTC'ye geçmek istediklerini ve gösterilerinin yasal olmaması nedeniyle Kıbrıs Türk polisi tarafından engellenerek, Güney Kıbrıs'a geri gönderildiklerini söyledi.

Kıbrıs Türk polisinin, bu olayın gerektirdiği güvenlik önlemlerini tümüyle kendi sorumluluk bölgesi içinde aldığını ve BM Barış Gücü kontrolünde bulunan ara bölgeye herhangi bir biçimde geçmediğini vurgulayan Erçakıca, bu olayın türlü düzeylerde sorumlu tanıkları olduğunu dile getirdi.

Erçakıca, "Olayla ilgili gerçekler böyle olduğu halde, başta Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas olmak üzere Kıbrıslı Rum yetkililerin, Kıbrıs Türk güvenlik güçlerinin ara bölgeyi ihlal ettikleri yalanını ileri götürmeye ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın (GKK) bu konudaki tutumunun farklı olduğunu öne sürmeye çalıştıklarına" dikkati çekti.

Erçakıca, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın, Lokmacı Kapısı ile ilgili tüm çalışmalar sırasında Cumhurbaşkanı Talat ile tam bir işbirliği içinde çalıştığını ve kapının sivil geçişlere açılmasını büyük bir özveri ve sorumlulukla ileri götürdüğünü belirttti.

"Rum polisinin sorumsuzluğundan kaynaklandı"

Erçakıca, "Bölgede açılış günü yapılan tören, gösteri ve şenlikler ile perşembe gününden beri yaşanan yoğun insan trafiğinde, Kıbrıs Rum polisinin sorumsuzluğundan ve çatışmaya açık tutumundan kaynaklanan söz konusu olaydan başka herhangi bir sorunun yaşanmamasının, bu önlemlerin de ne kadar titizlikle uygulandığını en iyi biçimde kanıtlar" dedi.

Erçakıca, durumun böyle olduğu halde Hristofyas ve çalışma arkadaşlarının, Cumhurbaşkanı Talat ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında sorunlar olduğunu ileri sürmeleri ve bunda ısrar etmeleri, Kıbrıs sorunuyla ilgili çözüm sürecini de olumsuz etkileme potansiyeli taşıdığını söyledi.

TSK'nın en üst düzeydeki komutanlarının Kıbrıs'taki görevlerinin adil ve kalıcı bir çözüm sağlanana kadar Kıbrıs Türk halkının güvenliğini korumak olduğunu açıkladıklarını belirten Erçakıca, bunun tartışma konusu yapılmasının çözüm sürecinde farklı yargıların oluşmasına neden olacağının altını çizdi.

Hasan Erçakıca, "Hristofyas'ın bu konudaki açıklamalarının, görüşme sürecini olumsuz etkileyen 'suçlama yarışı'nın yeniden başlamasını teşvik etmek olduğu da mutlaka dikkate alınmalıdır" diye konuştu.

Kıbrıs Türk tarafının, "suçlama yarışı"nın barışçıl bir çözüm bulma çabalarına zarar vereceğine içtenlikle inandığını dile getiren Erçakıca, çözüm sürecinin zarar görmemesi için Kıbrıs Rum tarafının ısrarla başlatmaya çalıştığı yeni bir 'suçlama yarışı'ndan kaçınacaklarını belirtti.

Erçakıca, "Çözüm sürecini olumlu etkileyecek önlemlere, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini tehlikeye düşürmeden destek olurken, kışkırtıcı eylemlerden uzak durmaya özen gösterecektir. Kıbrıs Türk tarafı, tüm kurumlarıyla ve Türkiye ile işbirliği içinde adil, kalıcı ve erken bir çözüme ulaşmak için çalışmayı sürdürecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious