KKTC'den Rumlara ödül tepkisi

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Talat'ın Formula 1'de kupa vermesine Rum kesiminden gelen tepkilere Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Erçakıca'dan cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, İstanbul'da Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinde birinci olan Ferrari pilotu Felipe Massa'ya kupayı KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın vermesinin Rumlar tarafından eleştirilmesine, ''Kıbrıs Rum tarafı, Cumhurbaşkanımızın bir spor yarışmasında kupa vermesine dahi katlanamamaktadır'' diyerek yanıt verdi.

Hasan Erçakıca, yaptığı yazılı açıklamada, ''Rum tarafının Kıbrıslı Türkler'i dünyadan soyutlamak ve izolasyonları sürdürebilmek için büyük bir gayret sarfettiğini'' ifade ederek, ''Nitekim, pazar günü İstanbul'da yapılan Formula-1 yarışında birinci sırayı alan Formula pilotunun kupasının Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat tarafından verilmesine tepki göstererek, konuyu yarışın organizasyonundan sorumlu Uluslararası Otomobil Federasyonu ve diğer uluslararası kuruluşlara şikayet edeceklerini açıklamışlardır'' dedi.

''Kıbrıs Rum tarafı, Cumhurbaşkanımızın bir spor yarışmasında kupa vermesine dahi katlanamamaktadır'' diyen Erçakıca, ''Rumlar'ın, Formula-1 gibi heyecanlı ve güzel bir spor olayına politika bulaştırarak gölge düşürmeye çalışmasının, sportmenlik ve centilmenlik ruhuna da aykırı düştüğünü'' kaydetti.

Bununla birlikte, Rum tarafının Lübnan krizinden dahi yararlanma peşinde olduğuna işaret eden Erçakıca, şöyle devam etti: ''Geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs'ta yer alan Dış Rumlar Konseyi (SAE) toplantısında PSEKA (Rum Mücadelesi Koordinasyon Komitesi) Başkanı Fillipe Christopher, Lübnan krizinden yararlanılması gerektiğini vurgulayarak, bu tür fırsatların 'Kıbrıs sorunun tanıtımına' yardımcı olduğunu ifade etmişti.

Kıbrıs Rum tarafı, ilişkili olabildiği herşeyi Kıbrıslı Türkler'e karşı beslediği düşmanlık duygularını harekete geçirmek için vesile yapmaktadır. Hiç kuşku yok ki, bu tür yaklaşımlar iki halk arasındaki güvensizliği beslemekte ve Kıbrıs sorununun çözümlenmesini zorlaştırmaktadır. Kıbrıs Rum tarafının bu tutumunu terketmesi, Kıbrıs sorununun çözümüne yapabileceği en büyük katkı olacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious