KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İzmir'de

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İzmir'de.9880
  • Giriş : 14.03.2008 / 14:22:00

Denktaş, Türk gençlerine ''Atatürk'ün laik Türkiye'sine sahip çıkın'' diye seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk gençlerine ''Atatürk'ün laik Türkiye'sine sahip çıkın'' diye seslendi.

Çeşitli etkinliklere katılmak üzere bu sabah İzmir'e gelen Denktaş, Bornova Anadolu Lisesinde öğrencilerle bir araya geldi.

Öğrencilerin alkışları arasında kürsüye çıkan Denktaş, bundan tam 66 yıl önce, 14 Mart 1942'de Dr. Fazıl Küçük'e gazetesindeki yazılarından ötürü bir mektup yazdığını ve mektubunda ''Gençlik sizinle beraberdir'' ifadelerine yer verdiğini belirterek, ''Gençler, siz de söyleyin; memlekette güzellikler varsa, çıkın bunları söyleyin, çirkinlikler varsa, onlara karşı da efendice 'Bu olmadı, Atatürk'ün laik Türkiye'sine yakışmadı' deyin'' diye konuştu.

Kıbrıs'ta kendilerine 66 yıl önce ''Beğenmiyorsanız adadan çıkın'' diyen Rumların, hala aynı anlayışı benimsediklerini ifade eden Denktaş, ''Şimdi yanımızda anavatanımız var, kolordumuz Kıbrıs'ta, gönderde çift bayrağımız var. Çıkacak biri varsa bu, biz değiliz'' dedi.

Atatürk'ün Kıbrıs'a verdiği özel önemi, 1938 yılında genç subaylarla yaptığı bir sohbette açıkça belirttiğini ve ''Kıbrıs düşmanın elindeyse, ikmal yolları tıkanmıştır'' diye konuştuğunu belirten Denktaş, Türkiye'nin Kıbrıs'tan vazgeçmesinin mümkün olmadığına işaret ederek, Kıbrıs konusunu her zaman ''Türkiye'nin ve Türklüğün meselesi'' olarak algıladıklarını ve bu davayı bu anlayışla sahiplendiklerini söyledi.

Kendisine sıkça ''Aynı şeyleri yeniden yapar mısınız?'' sorusunun yöneltildiğini ifade eden Denktaş, öyle bir ihtiyacın belirmesini asla arzu etmemekle birlikte, vatan söz konusu olduğunda başka şeylerin ikinci planda kaldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Vatan çağırıyor denilince, gözünüz ondan başka bir şey görmez, en büyük aşk odur. Onu kaybedince geriye hiç bir şey kalmaz. Bir Türkiye vardır, bir vatan vardır, o da Atatürk'ün laik Türkiye'si. Ona sahip çıkın.''

Öğrencilere, Yunanistan'ın Kıbrıs konusunu BM gündemine taşıdığı 1954 yılından bu yana adadaki süreci kısaca özetleyen ve Rum liderleriyle yaptığı görüşmeleri anlatan Denktaş, Türk askerinin adadan çıkmasını ve Türkiye'nin garantisinin son bulmasını amaçlayan Annan Planı'na karşı çıktığını, bugün ise kendisini o dönemde eleştiren bazı kişilerin ''Denktaş haklıymış'' dediklerini belirtti. Denktaş, Rum yönetimi eski lideri Tasos Papadopulos'un gidişinin bir fırsat ya da çözüm için yeni bir şans olarak görülmemesi gerektiğini de kaydetti.

Denktaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Kıbrıs konusuna ilişkin ''iki eşit egemen halk, iki demokrasi, iki devletten'' söz etmesine karşın, KKTC Hükümetinin hala Kıbrıs'ta iki toplumlu federasyondan bahsetmesini eleştirdi.

Türk milletinin Atatürk'ün çizdiği yoldan kararlılıkla devam etmesi gerektiğini ifade eden Denktaş, sözlerini şöyle tamamladı:

''Atatürk'e dinsiz diyenlerin kendileri dinsizdir. O olmasaydı bugün Anadolu'nun birçok yerinde çanlar çalacaktı. Türkiye'ye, Türk halkına Atatürk'ü verdiği için Allah'a; ondan sonra neyiniz varsa her şeyiniz için Atatürk'e şükrediniz.''

Denktaş kürsüye gelmeden önce, 7. sınıflardan bir öğrenci, Denktaş'ın yazdığı ''Kim Demiş?'' ve ''Benim İki Bayrağım Var'' adlı şiirleri okudu.

Denktaş, konuşmasının ardından okulun Ahmet Piriştina Sergi Salonunda Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği tarafından organize edilen, Embiya Çavuş'un resimlerinden oluşan ''Yaşadıklarımız Bir Daha Yaşanmasın'' sergisinin açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious