KKTC'nin istikrarı başlıca hedefimiz

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Gül, KKTC'nin, kurulduğu 1983'den bu yana, etkin şekilde işleyen demokratik, parlamenter bir hukuk devleti olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, KKTC'nin siyasi ve ekonomik istikrarının, bölgesinde örnek oluşturan gelişmiş demokratik yapısının korunması ve güçlendirilmesinin, bundan sonra da Türkiye'nin başlıca hedefi olacağını bildirdi.

KKTC'nin, tüm kurum ve kuruluşlarıyla eksiksiz biçimde işleyen demokrasiye sahip olduğunu ifade eden Gül, ''KKTC'de, 1983 öncesi ve sonrasında birçok cumhurbaşkanlığı, genel ve yerel seçim ile hükümet değişiklikleri, uluslararası demokrasi kurallarına uygun olarak cereyan etmiştir. KKTC'de meydana gelen son hükümet değişikliğinin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir'' dedi.

Gül, KKTC'nin yasama, yürütme ve yargı erklerinin ulaştığı seviyenin, bugün yerli-yabancı tüm gözlemcilerin takdirini kazandığını belirterek, şöyle devam etti:

'Türkiye, KKTC'nin bütün kurum ve kuruluşlarıyla güçlendirilmesi suretiyle uluslararası alanda hak ettiği eşit konum, hak ve yetkilerinin tartışılmaz şekilde korunması gerektiği düşüncesindedir.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da KKTC'nin siyasi ve ekonomik istikrarının, bölgesinde örnek teşkil eden gelişmiş demokratik yapısının korunması ve daha da güçlendirilmesi, Türkiye'nin başlıca hedefi olacaktır.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious