KKTC'ye 135 milyon dolar kredi vereceğiz

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Türkiye ile KKTC arasında ekonomik yardım ve işbirliği protokolünün ikinci ek protokolü imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, KKTC'ye dönük ambargonun kaldırılması gerektiğini belirterek, "AB'nin bu yönde verdiği sözler, vaadler vardı. İzolasyonların kaldırılması yönünde sözlerini yerini getirmeleri gerekir" dedi.

Başbakanlık Merkez Binada imzalanan protokole KKTC adına Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile Türkiye adına ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener imzaladılar. İkinci ek protokolle KKTC'ye 135 milyon dolar kredi kullandırılacak. İlk protokolle KKTC'ye 2005 yılında 100 milyon dolar kredi kullandırılmıştı. KKTC'ye kredi dışında bu yılki bütçeden 575 milyon YTL ödenek ayrıldığı, geçen yıldan kalan 242 milyon YTL ile birlikte 819 milyon YTL'lik kaynağın tranfer edileceği, bu finansmanında 163 milyon YTL'sinin cari harcamalar, 115 milyon YTL'sinin savunma, 144 milyon YTL'sinin reel sektörlerin geliştirilmesi için kullandırılacağı bildirdi.

Protokol imza töreninin öncesinde konuşan Şener, yürütülen işbirliğinin KKTC'deki ekonomik gelişmelere önemli katkılar sağladığını söyledi. KKTC ekonomisinin güçlendirilmesi ve rekabet gücünün artırılması için, ekonomik programların başarılı şekilde yürütüldüğüne işaret eden Şener, KKTC ekonomisinin güçlendirilmesi amacıyla 450 milyon dolarlık destekle başlatılan Mali ve Ekonomik İşbirliği Protokolü'yle, kamunun küçülterek verimliliğin sağlanması, mali sektörlerin derinleştirilmesi ve üretime dönük ekonominin oluşturulmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, AB EK Protokolü nedeniyle yaşanan sorunların hatırlatılması üzerine, öncelikle KKTC'ye dönük ambargonun kaldırılması gerektiğine belirterek şunları söyledi: "AB'nin bu yönde verdiği sözler, vaadler vardı. İzolasyonların kaldırılması yönünde sözlerini yerine getirmeleri gerekir. Süreç içinde gelişmeler değerlendirilecektir. Bu haksız ambargoya rağmen KKTC ekonomisi, son 4 yılda ortalama yüzde 11 ile dünyada en yüksek büyüme oranını yakalamıştır."

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ise, imzalanan prokotol ile sağlanacak desteğin dünya ve AB ekonomileriyle entegre ve rekabet edilebilir bir ekonomi için kullanacağını belirtti. Protokolün Türkiye'nin KKTC'ye olan desteğinin devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu ifade eden Soyer, "Kıbrıslı Türkler, ağır izolasyon koşulları altında ekonomik ve sosyal hayat mücadelesini sürdürmeye çalışıyor. Bizler hak eşitliği mücadelesine Türkiye'nin verdiği destek sayesinde, önemli ekonomik gelişmeler sağladık" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious