KKTC'ye ambargo fiilen delindi

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetinin Çin'den ithal ettiği tasarruflu ampuller Şanghay'dan Ercan Havaalanı'na doğrudan uçuşla getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakanlar Kurulu'nun kararıyla halka dağıtılacak 300 bin ekonomik ampulün 170 bini, bugün KKTC'ye ulaştı. Ampulleri Çin'den getiren "MNG Kargo"nun uçağı, Hindistan'da yakıt alıp direkt uçuşla Ercan Havaalanı'na indi.

Ampulleri getiren uçağın karşılanması için, diğer yetkililerle birlikte Maliye Bakanı Ahmet Uzun da Havaalanı'na gitti ve saat 12.30 sıralarında Ercan'a inan uçağın karşılanması sırasında basına açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Ahmet Uzun, önümüzdeki haftadan itibaren, tasarruflu ampullerle birlikte sosyal yardım alanlara soba dağıtımına başlayacaklarını söyledi.

KKTC Maliye Bakanı Ahmet Uzun, KKTC'ye getirtilen ampullerin Philips'in Çin'deki fabrikasında üretildiğini belirterek, 15 ve 20 watt olan bu ampullerin takma ve burgulu olmak üzere sarı ve beyaz ışık veren özelliklere sahip olduğunu anlattı.

MNG Havayolları'na ait Airbus A-300 tipi kargo uçağının Çin'in Şangay Havaalanı'ndan Ercan'a direkt uçuş gerçekleştirmesinin siyasî önemi bulunuyor. Maliye Bakanı Ahmet Uzun, basın mensuplarının doğrudan uçuşla ilgili sorusu üzerine "Biz bunu ticaret amacıyla gerçekleştirdik. Ama başka anlamlar da çıkaranlar olacaktır. Bu da iyi olur" dedi.

KKTC'deki Ercan Havaalanı'na daha önce yapılan uluslararası uçuşlarda uçaklar önce İstanbul'a uğruyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious