KKTC'ye gidecek su, büyük bir sevinçle karşılandı

KKTC'ye gidecek su, büyük bir sevinçle karşılandı.9084
  • Giriş : 25.02.2009 / 23:49:00

Türkiye'den KKTC'ye borularla su getirilmesi projesi tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Mustafa Gökmen, "Türkiye'den gelecek olan su, belki de Kıbrıs sorununda çözümün bir harcı olacaktır" dedi.

Toros Dağları'ndan borularla KKTC'ye getirilecek olan suyun kara, deniz ve KKTC ayağındaki proje çalışmalarını tamamlayan Alarko firması yetkilileri, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Mustafa Gökmen'i ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Teknik heyetle birlikte ziyareti gerçekleştiren Alarko Firması Direktörü Mehmet Halil Tunar, firma olarak söz verdikleri tarihte çalışmaları bitirmiş olmaktan ve Bakan Gökmen aracılığıyla KKTC insanına bunu duyurmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Tunar, proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından fiili çalışmaların süratle devam ederek en kısa sürede suyun KKTC'ye verilmesini umut ettiklerini ifade etti.

Bakan Gökmen ise, böylesi anlamlı bir projenin tamamlanmasından duyduğu heyecan ve mutluluğu dile getirerek, projenin hayata geçirilmesi için yoğun çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gökmen, projenin tamamlanmasıyla dünyanın en prestijli ve en anlamlı projesinin hayata geçmiş olacağını ifade ederek, KKTC insanının 70 milyon metreküp suya kavuşacağını kaydetti. Suyun içme ve günlük kullanımın yanı sıra tarımsal alanda da kullanılacağını belirten Bakan Gökmen, "Mesarya ovamız, sulu tarım yapılabilecek bir konuma gelerek, tıpkı bugün olduğu gibi artık her zaman yeşil renge bürünecek. Kıbrıs adasının yıllardan beridir devam eden sorunu, projenin tamamlanmasıyla beraber belki de bir çözüme kavuşacaktır. Türkiye'nin karlı Toros Dağları'ndan KKTC'ye getirilecek olan su, belki de Kıbrıs sorununun harcını oluşturacak" dedi.

Bakan Gökmen, Alarko Firması Direktörü Tunar ve projeye emek veren herkese teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*