KKTC'yi mutlu eden adım

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Uluslararası Çevre Konferansı KKTC'nin başkenti Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)'nde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konferansın açılış konuşmasını KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat yaptı. Talat konuşmasında Kıbrıslı Türklerin yaşadığı izolasyonu anlattı.

"Çevre sorunları insanlığı birleştirici bir faktördür" diyen Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Rumların kuş gribi konusunda dahi kendileriyle işbirliğinden kaçındıklarını vurguladı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDU) tarafından organize edilen "Uluslararası Çevre: Yaşam ve Sürdürülebilirlik" konulu uluslararası konferans bugün başladı. Konferansın açılış töreninde konuşma yapan Kıbrıslı yetkililer, KKTC'nin yaşadığı izolasyonu yüzü aşkın ülkeden bilimadamlarına anlatma fırsatı buldu. Konuşmasına çevre sorunlarının insanlığı birleştirici bir etki yapması gerektiğini vurgulayarak başlayan Talat, konuyu Rum kesiminin Kıbrıslı Türkler üzerinde kurduğu baskıya getirdi. Cumhurbaşkanı Talat, çevresel sorunların işbirliği içerisinde çözülmesi gerektiğini ifade ederek Kıbrıs Rum tarafının kuş gribi konusunda kendileriyle işbirliği yapmamasını 'manidar' ifadesiyle nitelendirdi. Talat, Rumların tüm alanlarda da aynı tavrı takındığına dikkat çekerek şöyle konuştu: "Ne kadar büyük bir izolasyon altındayız, ne kadar büyük bir baskı altındayız. Bunu elbette ki Kıbrıslı Türkler biliyor" Talat, yüzden fazla ülkeden bin 500'e yakın bilimadamının katıldığı konferansta konuşmasını İngilizce olarak da tekrarladı. Talat, Türkçe yaptığı konuşmada 'çevreyle ilgili değil siyasî mesajlar verdiğini' söyledi.

KONFERANSI ENGELLEME ÇABALARI

Açılış töreninde konuşan Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, konferansa yönelik bazı engelleme çabalarına değindi. Gökçekuş, "Maalesef bazı bilimadamları bilimsel olmayan mektuplar nedeniyle organizasyondan çekildi" diye konuştu. KKTC Anamuhalefet Partisi Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu da aynı konuya değinerek, "Rum-Yunan ikilisinin her türlü baskı ve tehditlerine rağmen gerçekleşen bu konferans büyük önem taşımaktadır" dedi.

"GURUR, BAŞARI VE ULUSLARARASI ZAFER GÜNU"

KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da konuşmasına, "Gün bugündür. Bugün, gurur ve başarı günüdür. Bugün uluslararası zafer günüdür" sözleriyle başladı. Kıbrıs Türk halkının, insanlık dışı; siyasî, ekonomik, kültürek baskı ve ambargo altında' olduğunu ifade eden Avcı, böylesi bir konferansın KKTC'de düzenleniyor olmasını 'mucize' olarak nitelendirdi. Avcı, konferansa katılan bilimadamlarına da teşekkür ederek, "Eminim ki burada bulunmaktan mutlusunuzdur. Dünyanın geri kalanına KKTC'nin ziyaret edilecek ve keyifle yaşanabilecek bir yer olduğunu dünyanın geri kalanına anlatmanızı rica ediyorum" diye konuştu

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer de, Kıbrıs Türk halkının siyasi ve ekeonomik olarak izole edilmek istenmesine rağmen, yeryüzü yuvarlağındaki sorumluluğunu yerine getirmeye çalıştığını vurguladı. Soyer, konferansla bunu gösterdiklerini dile getirdi. Başbakan Soyer, "Biz dünyayla buluşmak, dünyayla var olmak, dünyayla barış içerisinde kendi ulusal, toplumsal kimliğimizle yer almak istiyoruz" diye konuştu.

İHSANOĞLU, İKÖ ÜYESİ ÜLKELERİN ÜNİVERSİTELERİNİN KKTC ÜNİVERSİTELERİYLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMESİ ÇAĞRISI YAPTI

Konferansa 'onur konuğu' olarak katılan İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, tüm dünyada ve özellikle İKÖ üyesi ülkelerdeki üniversitelere KKTC üniversiteleriyle ilişkileri geliştirmeleri çağrısı yaptı. YDÜ'yu 'dünya çapında bir üniversite' sözleriyle onore eden Genel Sekreter, Kıbrıslı Türklere yönelik haksız izolasyon ve ambargoların sona ermesi için dünya üniversitelerini KKTC'deki eğitim kurumlarıyla işbirliğine çağırdı.

YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günseli konuşmasının ardından İhsanoğlu'na bir anı plaketi takdim etti.

Açılış konuşmalarının ardından üniversite kampüsüne çam ağaçları dikildi. YDÜ'de altı gün boyunca devam edecek konferansta çevre sorunları, 14 salonda paralel olarak gerçekleştirilecek oturumlarda 21 başlık altında incelenecek. Bin 400 bildirinin sunulacağı programla çevre sorunları; ekonomi, sağlık, bilişim, hukuk, siyaset ve medya gibi farklı açılardan ele alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious