Klarnette Türk imzası

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Dünyaca ünlü müzik firması Amati Denak , Serkan Çağrı adıyla klarnet modeli üretti ve müzisyenin adına tescilledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

31 yaşındaki genç müzisyen, 7 yaşında baba evinde keşfettiği klarnet tutkusunu akademik kariyerine taşımış başarılı bir sanatçı. Sanatçı, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde ve kendi kurduğu dersanesinde bildiklerini öğrencilerine aktarıyor.

Çağrı ile klarnet tutkusunu ve klarneti akademik çevrelerde taçlandıran çalışmalarını konuştuk.

Serkan Çağrı: "Serkan Çağrı modelindeki değişiklik şu, alt bölümde biraz teknik bir kısım bu, yardımcı bir perdenin yanına ayrıca bir perde daha eklenmiş oldu.

Bu da bizim icra esnasında bazı pozisyonları çalarken kolaylığı sağlayabilecek bir perde. Umuyorum ki pek çok kullanıcı bu klarneti çaldıktan sonra bu perdenin neden yapıldığını çok daha iyi anlayacak. "

Çağrı'nın üzerinde ince metod çalışmaları yaptığı klarnet, sol klarnet olarak biliniyor ve özellikle Türkiye ve Balkanlarda kullanılıyor. Türk müziği icracıları için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

Serkan Çağrı: "Batı müziğindeki yeri çok farklı. Türk müziğindeki ya da doğu kültüründeki yeri çok farklı. Batı müziğinde de yine solist ve önde gelen renkli bir çalgı klarnet. Halk arasında çok güzel bir yer edinmiş klarnet çünkü bir bakıyorsunuz ki klarnet bir eğlence mekanında ya da çok elit bir ortamda fasıl ahenginde heryerde karşımıza çıkan bir enstrüman.

Klarnete nasıl yöneldiğine de değinen Çağrı, "İstediğim duygular, içimden geçen duygular en rahat nefesimle dışarıya aktarıldığı için belki de klarnete yöneldim" dedi.

Çağrı'nın müziğine yön veren onu en çok etkileyen isim Türkiye'nin en büyük klarnet ustlarından Şükrü Tunar ama o Balkanlardaki pek çok sanatçıdan da etkilenmiş.

Çağrı'nın gerçekleşen en büyük hayali ise dünyanın en ünlü klarnet ustalarından İsrailli Giora Feidman ile birlikte verilen bir konser.

Serkan Çağrı: "İstanbul'a geldiğinde Cemal Reşit Rey konserinde Feidman ile tanıştık ve 'Benimle bu akşam çalar mısın?' diye bir teklifte bulundu. Dedim ki 'Aman Allah'ım yine bir hayalim gerçek oluyor galiba'. Söylediklerini hala unutamıyorum. Beni sahneye davet ederken aynen şöyle dedi: 'Benim ulaşmak istediğim yerden klarnete başlamış..'"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious