Klasik Türk Müziği sevenler

Klasik Türk Müziği sevenler.8558
  • Giriş : 14.10.2008 / 16:25:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 15:22:01

Türk Sanat müziği'nin tadına doyum olmaz bestelerini billur bir sesten naif yorumla dinlemek, peşrevler ve taksimlerle süslenmiş bir musiki ziyafeti tatmak istiyorsanız, bir önerimiz var:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Melihat Gülses, 1 Ekim 1958 tarihinde Ahmet Tahir ve Nurten Köseoğlu çiftinin üçüncü çocuğu olarak Konya'nın Akşehir ilçesinde gözlerini dünyaya açtı.  İlk müzik derslerini bir banka memuru olan babası Ahmet Tahir Köseoğlu'ndan aldı. 1976'da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses eğitimi (Şan) bölümünü kazandı ve Bekir Sıtkı Sezgin, Alâeddin Yavaşça, Tülûn Korman ile repertuar, Nurten Erpek'ten solfej ve nazariyat, Güher Güney ve Güzin Güney ile şan çalışma şansı yakaladı. Böyşlesine usta sanatçıların tedrisatından geçen naif ses, 1981 yılında TRT İstanbul Radyosu'na ilk adımını attı.

Bu kurumda iki sene sonra dünyaevine de ilk adımını attı.  Türkiye'nin en ünlü din adamlarından Hâfız ve Mevlidhân Ali Gülses'in dördüncü çocuğu olan Necip Gülses'le konservatuarda okuduğu yıllarda tanışarak 4 Kasım 1983 yılında evlendi. Eşi Necip Gülses, 1981 yılından itibaren konservatuarda Tanbur Öğretim Görevlisi olarak Melihat Gülses'e konservatuar eğitiminin son iki yılında Tanbur öğretmenliği yaptı. Sonra TRT'deki görevinin yanı sıra önemli albümlere ve ses getiren konserlere adını yazdırmayı başardı. Yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solist olarak veya çeşitli topluluklarla görev alarak ülkemizi temsil etti. Halen müzik yaşamına TRT İstanbul Radyosu'nda devam etmekte.

Klasik Türk Müziği'nin yaşayan en önemli ses sanatçılarından Melihat Gülses'in Kalisk Türk Müziğini hakkıyla yorumladığı albümleri 5 albümden oluşan set Akustik Müzik tarafından Türk Sanat müziği hayranlarının beğenisine sunuldu. Bu güne kadar yüzlerce konser vermiş ve 10'a yakın albüme sesi ile can vermiş olan Melihat Gülses'e ait bu 5 cd'lik set çalışmasında en beğenilen 3 albümünün yanı sıra piyasaya sunulmamış iki adet cd çalışması bulunmakta.

Sanatçı'nın seslendirdiği parçalardan oluşan Klasik Dönem Türk Müziği isimli cd'nin yanı sıra Şarkılar Seni Söyler isimli albümü de ilk kez bu set çalışması ile dinleyiciyle buluşuyor.. 5 cd'lik set çalışmasında yer alan diğer albümler ise , İstanbuldan Atinaya Türküler, Nar Çiçeğim-2, Hüznün Hikayesi..

Biz dinledik beğendik, "ben de sanat müziği seviyorum" diyenlere gönül rahatlığı ile de tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Akustik Müzik'in 0212 243 09 07 numaralı telefonlarını arayabilir ve sipariş şartlarını öğrenebilirsiniz...

Sanatçıyla ilgili detaylı tüm bilgilere ise www.melihatgulses.net sitesinden ulayabilir ve hatta sesini oradan dinleyebilirsiniz..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*