Kleopatra "Afrikalı" çıktı!

Kleopatra
  • Giriş : 16.03.2009 / 11:17:00

Türkiye"de Kleopatra"nın kızkardeşine ait olduğu sanılan bir mezar bulan belgesel film ekibi efsanevi güzellikteki Mısır kraliçesinin kısmen Afrikalı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şimdiye dek Sezar'ın ölümünün ardından Doğu Roma'yı yöneten Mark Anthony"nin sevgilisi olarak bilinen Mısır'ın son Hellenistik Kraliçesi Kleopatra'nın Yunan kökenli olduğu sanılıyordu.

Kraliçe"nin kızkardeşi, Prenses Arsinoe"nin Efes"te bulunan kalıntıları annesinin “Afrikalı” iskelete sahip olduğunu gösterdi.

Uzmanlar BBC de yayınlanacak olan bir belgeselde açıklanacak sonuçları “gerçek bir sansasyon” diye tanımladı.

Bu buluş Avusturya Bilimler Akademisi"nden Dr Hilke Thuer tarafından yapıldı.

Thuer, “Ptolema hanedanından birinin mezarını ve iskeletini bulmak bir arkeologun yaşamında eşi benzeri olmayan bir olaydır. Arsinoe"nin Afrikalı bir anneden olmuş olması Kleopatra"nın ailesi ve iki kızkardeş arasındaki ilişki konusunda bize yeni bir açılım kazandırmıştır,” dedi.

Belgeselin sunucusu ve arkeolog Neil Oliver ise, “Kleopatra, Julius Sezar, Mark Antony gibi isimlerin tümü tarihin ikonik isimleridir. Bunların gerçekten insan olduklarını hatırlamak mümkün değil ve daha çok Richard Burton ve Elizabeth Taylor tarafından canlandırılmış yarı efsanevi karaketerler olduğu düşünülür. Bu buluş adeta bu karakterlerin gerçek insan olduklarını hatırlatmak için yüze serpilen soğuk su etkisi yarattı,” dedi.

Kleaopatra: Bir Katilin Portresi adlı belgesel 23 Mart'ta BBC"de yayınlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*