Klimalar enerji açığını artırıyor

Klimalar enerji açığını artırıyor.21856
  • Giriş : 14.07.2008 / 13:12:00

Klima kullanımının yaygınlaşması sonucu enerji sarfiyatının artması ve kuraklığa bağlı olarak barajlarda enerji üretimi azalması Türkiye'yi elektrik kesintilerine doğru götürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzmanlar, tüketimdeki artış ve üretimdeki düşüşün devamı halinde önümüzdeki 2 yıl içinde yurt çapında elektrik kesintilerine gitmek zorunda kalınacağını belirtiyor.

Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş Genel Müdürü Şadi Büyükkeçeci, günümüzde elektrik üretiminde arzın talebi ancak karşılayabildiğini söyledi.

Enerjide tüketim payının her yıl artmasına karşın üretimin azaldığına dikkat çeken Büyükkeçeci, sıcaklar sonucu klima kullanımının artması ve kuraklık nedeniyle barajların dolmaması nedeniyle TEİAŞ'ın önümüzdeki yıllarda elektrikte kesintiye gidebileceğini ifade etti.

Büyükkeçeci, "Üretim tüketime yetişemiyor. Barajlardaki su miktarının 3'te bir oranında azalmasıyla birlikte elektrik üretimi de ciddi oranlarda düştü ve kayıp 2.5 milyar kilovatsaati buldu. Buna karşın Türkiye'de son 5 yılda enerji tüketimi sürekli arttı. Sadece bu yılın ilk 4 ayında tüketim ülke genelinde yüzde 7 oranında arttı. Havanın çok sıcak olduğu bugünlerde özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında klima kullanımı artıyor. Köylerde elektrik enerjisiyle su pompalama işleri de bu dönemde artıyor. Bunların sonucu olarak enerji kullanımı tırmanışa geçiyor. Susuzluk devam eder santrallerde üretim düşerse gelecek yıl enerji arsında aksaklık söz konusu olabilir. 2009-2010'da kısa süreli elektrik kesintileri olabilir. Santraller devreye girmezse ve birazda kuraklık olursa TEİAŞ sıkıntı bekliyor. Onların verdiği bilgilere göre 2009-2010'da sıkıntı bekleniyor" diye konuştu.

Klima kullanımında insanların yanlış tercihleri nedeniyle de enerji kaybının gerçekleştiğini belirten Büyükkeçeci, "Klima kullanırken aşırıya kaçılmakla birlikte kalitesiz cihazların tercihi de enerji kullanımını olumsuz etkiliyor. Fiyat aldatmacasıyla alınan klimalar geniş mekanı soğutmuyor, bu yüzden uzun süre çalıştırılıyor. Bunlar çok fazla elektrik tüketiyor. Reaktif enerji ürettiklerinden sisteme ters yönde enerji verip sistemin kapasitesini düşürüyor ve teknik kayıplarımızı arttırıyor. Tavsiyemiz, kaliteli klimalar kullanılmasıdır" dedi.

ELEKTRİK ZAMMI ŞİRKETLERİ KURTARDI

Genel Müdür Büyükkeçeci, ay başında uygulamaya geçen elektrik zammının dağıtım şirketlerini rahatlattığını dile getirdi. Bir elektrik şirketi olarak 2007 yılını zararla kapattıklarını anlatan Büyükkeçeci, şunları söyledi:

"Hükümet tarafından 2002 yılından 2007 yılına kadar zam yapılmamıştı. 2007 yılında elektrik alış fiyatlarına zam yapıldı. Alış fiyatlarımıza sürekli zam yapılması karşısında 2007 yılını büyük zararla kapattık. Hükümet bu zararı karşılayamayacağını söyledi. 2008 yılı başında Türkiye genelinde yüzde 19, Kayseri ortalamasına ise yüzde 14 zam yapıldı. Temmuz ayı başında enerji fiyatına yüzde 22 zam yapıldı. Dağıtım şirketlerin alış fiyatlarına da yüzde 12 zam uygulandı. Bizim zammımız piyasaya yüzde 12 gibi yansıması var. Bu durumda dağıtım şirketleri yılın sonunda dönemi az bir karla kapatma imkanına kavuştu. Ancak yapılan zam önceki yıllarda gerçekleşen zararları kapatacak düzeyde olmadı."

"ARTIK ELEKTRİĞE YILSONUNA KADAR ZAM OLMAYABİLİR"

Şadi Büyükkeçeci, elektrikte otomatik zam uygulamasına geçildiğini belirterek, alışılagelen zamın otomatik olarak elektrik satışına da yansıyacağını kaydetti.

Büyükkeçeci, "Elektriğin yüzde 50'si dışa bağımlığı girdilerden oluşuyor. Daha çok doğalgaz ve ithal kömürle üterim yapıyoruz. Petrol fiyatlarındaki artış doğalgaza yansıdığı zaman üretim maliyetleri de artıyor. Devlet bunu altından kalkamayarak zam yapıyor. Otomatik zamma geçildi. Alışa gel zam satışa da yansıyacak. Ama şu anda böyle bir yansıma yok. Eylül ve ekim ayında bir değerlendirme yapacak. Doğalgaza zam gelirse satış fiyatlarına da zam gelebilir. Otomatik zamda ilk gözden geçirme eylül ayında. Belki yılsonuna kadar zam gelmeyebilir" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*