Klimalara dikkat edin!

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Yaz sıcakları bastırınca serinlemek isteyenler klimaya hücum ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun altına kesinlikle inilmemeli. Ani ısı değişimi zatürre, sinüzit ve beyin iltihabı gibi rahatsızlıklara zemin hazırlıyor. Yanlış klima kullanımının yol açtığı bir başka sorun da yüz felci. Kışın rüzgarlı havalarda görülen hastalık, yazın klimalar yüzünden artıyor. Doktorlar, terliyken klima karşısında oturmamak gerektiğinin altını çiziyor. Klimadan istenen verimin alınmasında ise konulacak yerin doğru seçilmesi büyük önem taşıyor. Yanlış yer tespiti, cihazdan beklenen verimin alınmasını engelliyor. Güvenlik sorunlarının yaşanmaması için de montajın mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması ve klima bakımının düzenli olarak gerçekleşmesi gerekiyor.

Fatih Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Doç. Dr. Zeki Yıldırım, klimanın sebep olduğu ani ısı değişimlerinin zatürre, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açabildiğini söylüyor. Yıldırım, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olanlar ve çocukların dikkatli olması gerektiğini belirtiyor. Çünkü yanlış klima kullanımı; sinüziti olanlarda göz dibi ve beyin iltihabı ile akciğer problemlerine yol açabiliyor. Ortakulak rahatsızlığı geçirmiş olanlarda ise yüz felci, işitme sorunları görülebiliyor.

Yanlış klima kullanımının yol açtığı bir diğer sorun ise yüz felci. Özellikle kışın rüzgarlı havalarda görülen yüz felci, yazın da klimalar sayesinde artıyor. Bu nedenle terliyken klima karşısında oturulmaması ve ıslak saçla dışarı çıkılmaması öneriliyor. Klima kullanırken şunlara dikkat edilmeli: Klimanın ısısı belli aralıklarla düşürülerek ayarlanmalı, klima karşısında oturulmamalı, klima ayarı yazın 24-26 derece olmalı, klima bakımı düzenli yaptırılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious