Klimasi su damlatan ceza yiyecek

  • Giriş : 23.11.2005 / 00:00:00

ADANA - Adana Büyüksehir Belediyesi, belediye yetkisinde bulunan meydan, cadde, bulvar ve meydanlara cephesi bulunan binalara peyzaj ve cephe düzenlemesi yaparken kentsel tasarim ofisinden onay alma sarti getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyüksehir Belediye Baskani Aytaç Durak baskanliginda toplanan belediye meclis toplantisinda tek madde görüsüldü. Belediye yetkisinde bulunan meydan, bulvar, cadde ve anayollar ile buralara cephesi bulunan binalarin cephe düzenlemelerine yönelik kentsel tasarim ofisinin belirleyecegi ilkelere iliskin komisyon raporu oybirligiyle kabul edildi. Buna göre binalarin ön, arka ve yanlarina onayli projeler disinda bahçe yapilamayacak. Zemin kati ev olan binalarda 40 santimetre bahçe duvari ve üzerine de çevre korkulugu yapilacak. Yapilacak peyzaj çalismalari kentsel tasarim ofisine onaylatilacak, binalar çevre düzenlemesi yaparken kentsel tasarim ofisindeki tip projeleri kullanacak, isyerleri ön kisimlarina gelisi güzel gölgelik yapamayacak ve gölgeligin yüksekligi en fazla 2.25 metre olacak. Klimalarin dis üniteleri disaridan görüntü kirliligi olusturmayacak yere monte edilecek ve suyunun akmamasi için de gerekli önlem alinacak. Binalarin dis cephe boyamalari yapilirken boya ve renkler konusunda yine kentsel tasarim ofisinin görüsü alinacak.


ÖN CEPHEYE KLIMA YOK


5216 Sayili Büyüksehir Belediye Yasasi'nin 7/G maddesine dayanarak hazirlanan Kentsel Tasarim Ofisi ilkelerinde ön bahçelerini yesil alan olarak düzenlemek isteyen isyerleri peyzaj projesini ve bitki seçimini belediyenin onayini aldiktan sonra uygulayabilecek. Bahçesini masa, sandalye kullanimina açmak isteyen isyerleri de belediyenin uygun görecegi yerlesim düzenine göre davranacak. Bahçesine masa, sandalye atan isyerleri belediyeye kullanim bedeli ödeyecek. Bu düzenlemelerde tek tip proje zorunlulugu getirilecek. Klima dis üniteleri binanin ön cephesine monte edilemeyecek. Klima yogunlasma suyu serbest akitilamayacak. Belirtilen ilkelere uymayanlar önce ikaz edilecek daha sonra 500 YTL'den 25 bin YTL'ye kadar ceza kesilebilecek. Belediye tarafindan yapilacak söküm ve düzenlemelerin masraflari yüzde 20 fazlasiyla yapan kisilerden tahsil edilecek.
Belediye Baskani Aytaç Durak alinan kararin düzenli sehirlesme adina örnek bir karar oldugunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious