Klimayı artık her ortamda görmek mümkün

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar sadece büyük iş yerlerinde görülebilen klimaları artık her ortamda görmek mümkün hale geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Arçelik Göç Mağaza Müdürü Ahmet Erdoğan, klimanın günümüzde dayanıklı tüketim gurubunda buzdolabı, çamaşır makinası ve bulaşık makinasından sonra evlerde zaruri bir ihtiyaç olarak görülmeye başlandığını belirtti.

Daha önceleri iş yerleri için tercih edilen split klimaların son üç yıldır evler için de yoğun olarak tercih edildiğini ifade eden Erdoğan, klima alırken dikkat edilmesi gereken bir çok hususun vatandaş tarafından yeterince bilinmediğin vurguladı. Erdoğan, klimanın sadece takıldığı odayı soğutacağına dikkat çekerek, ses debisi düşük olan klimaların tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Birçok sektörde olduğu gibi Çin mallarının klima sektöründe de yaygın olduğunu ve 100'ün üzerinde markanın mevcut olduğunun altını çizen Erdoğan, bundan dolayı servis ağı fazla olan ve sıkıntıları karşılayacak güvenilir markaların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sigara içilen bölümlerde Bio-Plazma filtreli klimaları tavsiye eden Erdoğan, "Odanın ve kaç kişinin bulunduğu göz önüne alınarak o ölçüde bir klima alınmalı. Metrekare x 500 Btuh. Bu hesaba göre 24 metrekare alan için tercih edilecek klima 24x500 Btuh = 12.000 Btuh lık bir klima tercih edilmeli. İnsan faktörü göz önüne alındığında her bir kişi için bu hesaba 500 Btuh ilave edilmeli. Odanın yapısı ve şekli göz önünde bulundurularak mutlaka keşif yaptırılmalı ve ona göre klimanın yeri belirlenmeli" dedi.

Klimaların çalışma prensibinde odadaki havanın soğutulmasına dayalı olduğunu belirten Erdoğan, hiç bir klimanın dışarıdan havayı alıp bu işlemi gerçekleştirmeyeceğini kaydetti. A enerji performanslı klimaların tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Klimaların elektrik tüketimi yaklaşık olarak 1kwsaat yaklaşık 15 YKR. Klimanın yanlış kurulumu hem enerji hem de sağlık noktasında olumsuz bir takım sonuçlar meydana getirebilir. Klimanın doğrudan karşısına geçilmemeli. Bu tedbirler alındığında değil zarar bir çok faydası olduğu doktorlar tarafından da belirtilmiştir. Yazın bunaltıcı sıcaklığında ideal oda sıcaklığı 22-23 derecedir. Aynı zamanda klimaların -5 dereceye kadar ısıtma özelliği var" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious