KOAH ölümleri üçüncü sırada

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak, KOAH'ın önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başhekim Çırak, "Tamamen iyileşmesi mümkün olmamakla birlikte, kendinizi daha iyi hissetmenize ve akciğerlerinizdeki tahribatın yavaşlamasına yardım edecek tedaviler vardır. Teşhis ne kadar erken konulursa, tedavi o ölçüde etkili olacaktır." dedi.

Hastanelerinde hizmet sundukları poliklinik hastalarının onda birini, yatan hastaların da dörtte birini KOAH hastalarının oluşturduğunu belirten Çırak, "Dünyada 40 yaş üzerindeki her 10 erişkinden birinde KOAH vardır. Her yıl neredeyse 3 milyon kişi bu hastalıktan ölmektedir. Dünyada en çok ölüme sebep olan üçüncü hastalık olmasına ve yaygınlığı her yıl artmasına rağmen hastaların ancak yüzde 10-25'ine teşhis konulabilmektedir." şeklinde konuştu.

KOAH'ın hava yollarını tıkayarak nefes alıp vermeyi zorlaştırdığını anlatan Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak, "40 yaşın üzerinde, sigara içen ya da dumanına maruz kalan, tozlu iş yerlerinde çalışanların yanısıra evde yemek pişirme ve ısıtmada kullanılan odun ya da diğer biomas yakıtların dumanına maruz kalanlarda KOAH'a daha sık rastlanır. Hastalarda öksürük ve balgam çıkarmanın yanısıra merdiven çıkma, alışveriş, banyo, soyunup giyinme gibi değişik aktiviteler esnasında nefes darlığı görülür." dedi.

KOAH rahatsızlığı olup olmadığını anlamanın en iyi yolunun spirometri adı verilen bir akciğer işlev testi olduğunu söyleyen Çırak, "Birçok kişi, kendisinde KOAH olmasına rağmen bilmez. Bazıları, belirtilerin sadece yaşlanma sonucu olduğunu düşünür. KOAH'ın maliyeti, ABD'de yılda 32.1 milyar dolardır. KOAH önlenebilir. Sigara içiyorsanız, bu hastalığı önlemenin ya da ilerlemesini durdurmanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmak için geç değildir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious