Koalisyon çıkmazı

Koalisyon çıkmazı.31262
  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko hükümetin kurulması için üç haftalık bir sürenin kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yuşçenko, başbakan adayını onaylamak için konunun Anayasa Mahkemesi'ne gitmesi gerektiğini ifade etti. Yuşçenko, radyodan yaptığı haftalık ulusa sesleniş konuşmasında ülkesinde koalisyonun değişmesiyle birlikte devletin iç ve dış politikalarının değişmeyeceğini söyledi.
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Başkanı Oleg Ribaçuk ise yabancı basına yaptığı açıklamada, ülkede hangi koalisyon kurulursa kurulsun, Cumhurbaşkanlığınca belirlenen yol haritasına uygun bir şekilde Avrupa Birliği ve NATO ile entegrasyon hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Ribaçuk, Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın ülke menfaatleri doğrusunda etkili çalışacak bir koalisyon ile çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Ayrıca Ribaçuk Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun Anayasa Mahkemesi'ne karşı uygulanan blokenin kaldırılmasını ve mahkemenin Ukrayna Meclisi'nin daha başbakanı seçmeden göreve başlamasını istediğini ifade etti.

Ukrayna kanunlarına göre koalisyon başbakan adayını belirleyerek Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuyor, Cumhurbaşkanı'nın onaylamasından sonra başbakan adayının meclisten güvenoyu alarak göreve başlaması gerekiyor.

YUŞÇENKO'NUN KOALİSYONDAN BEKLENTİLERİ

Ukrayna Anayasası'na göre meclisin çalışmaya başlamasının ardından 30 gün içinde koalisyon kurulamaz veya 60 gün içinde hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı, meclisi fesh edebiliyor. Hali hazırda koalisyon kurması için gerekli sürenin geçmiş olduğundan Yuşçenko 25 Haziran itibariyle istediği anda meclisi fesh etme yetkisini de kullanabilir.

Yuşçenko kurulacak koalisyondan; anayasa mahkemesini çalışır hale getirilmesini, yargıda adalet, devlet başkanı, meclis ve başbakanın görev dağılımında reformlar yapılmasını, Avrupa Birliği, NATO, Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) üyelik, yolsuzlukla mücadele, muhalefetin statüsünün belirlenmesi, milletvekillerin dokunulmazlığının kısıtlanması, ekonominin gelişimin devam ettirilmesini ve koalisyonun Ukraynalılara bir yıl sonra olumlu sonuçları göstermesini bekliyor. Devlet Başkanı koalisyon hükümetini omuzlarına; enerji bağımsızlığını, vergi ve toprak reformlarını da yüklüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious