KOBİ eğitimi için sanal üniversite

KOBİ eğitimi için sanal üniversite.10276
  • Giriş : 23.02.2008 / 16:10:00

İnternet teknolojisinde e-learning sistemi az maliyetle eğitime destek sağlıyor. Özellikle KOBİ’lere sunulan eğitim fırsatları KOBİ eğitiminde farklı bir bakış açısı oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnternet teknolojisinin hızla yayılmasıyla birlikte birçok yenilik insanların kullanımına sunuluyor. Eğitim çerçevesinde yapılan birçok faaliyet internet teknolojisinin getirdiği zararların aksine interneti faydalı bilgiler öğrenilebilecek bir ortama dönüştürüyor. Bu yönde son zamanlarda yaygınlaşan e-learning sistemiyle internetten faydalı bilgileri seçebilecek, öğrenmek istenilen bilgileri önümüze çıkaracak ve kurumsal eğitime destek amaçlı birçok site eğitime hizmet ediyor. 1992 yılından bu yana eğitime internet yoluyla destek verme amaçlı kurulan Infinity teknoloji, kapsamındaki tüm uygulamalarıyla internetten eğitim veren bir kuruluş olarak dikkat çekiyor. Bu teknolojiyle işe sıfırdan başladıklarını belirten İlkay Öztürk başlarda bir yazılım evi olarak kurulduklarını sonraları ise bilgisayar destekli ve e-öğrenme alanında yeni ürünler ve kurumsal özel projelerle daha çok kişiye ulaşma amacında olduklarını söyledi.

KOBİLERE ÖZEL EĞİTİM İMKANI
Öztürk, internette eğitim alanında projeler gerçekleştirirken, bunun yetersiz olduğunu fark ederek ‘B-learning’ metoduyla KOBİ’lere yönelik ciddi bir çalışma içerisine girdiklerini belirtti. Öztürk, bu çalışmanın ürünü olarak www.kobiegitim.com portalında adeta bir KOBİ sanal üniversitesi oluşturacaklarını, bu sistemin KOBİ eğitimde çığır açacağını dile getirdi. Öztürk, ‘Girişimcilere ve işletmelerini geliştirmek isteyen yöneticilere destek vermeyi hedefliyoruz. Kobieğitim, eğitim konusunda yapılmış bir web 2.0 projesi.’şeklinde konuştu. Kobi eğitiminde yöneticilerin istedikleri saatte bağlanıp eğitim alabileceğini hatırlatan Öztürk, hedeflerinin şirketlerin bir tıklama ile tüm eğitim fırsatlarını masalarına getirmek olduğunu vurguladı. Öztürk bine yakın üyeyle eğitime ihtiyaç duyan ama para ayıramayan Kobi’lere maliyeti çok uygun eğitim hizmeti sunduklarını dile getirdi. Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü,’Eğitime ihtiyacı olan KOBİ’ler bu sistemle hem vakitten kazanıyor hem de çok ucuza eğitim alıyor.’ Kobi eğitim faaliyetlerinin yanı sıra e-learning sistemi bünyesinde DigiTakvim de bulunuyor. Tamamen kişisel bir araç olarak tanımlanan DigiTakvim kişinin internetteki bilgi yığını karşısında bilgilere kontrollü ulaşmasını sağlıyor.

GENÇLERİMİZ YETENEKLİ

İnternet teknolojisinin yaygınlaşmasıyla internetten eğitim (e-learning)’e de talep arttı. Son zamanlarda ortaya çıkan Web 2.0 iletişim yöntemi e-learning sistemine yön veriyor. Bu iletişim yöntemiyle kullanıcının içeriğe katkıda bulunabileceği, bu sistemin ürünü sosyal ağlar, bloglarla eğitime destek amaçlı projeler gerçekleştiren İlkay Öztürk, tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye’nin dünya pazarında yerinin olmadığına dikkat çekti. Öztürk, bunun nedenini teknolojiyi kültür haline getiren politikaların olmamasına bağladı. Yine de bu projelerle internetten yararlanma oranının artacağı, internetin daha da sevileceği görüşünde olan Öztürk, bu noktada Web 2.0 ve internet dünyasında çok iyi fırsatların olduğunu ifade etti. Öztürk:’ Ama gelişmeler var, teknoparklar bunun en önemli göstergesi. 3–5 yıllık bir zaman diliminde teknolojide yurt dışı başarıların da artmasını bekliyorum.’diye konuştu. Öztürk, Yazılım konusunda gençlerin yetenekli olduğunu fakat şirketler tarafından yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE İNOVASYONU ÖZÜMSEDİ

İlkay Öztürk, İnovasyon konusunda ise; Türkiye’nin inovasyonu özümsediğini belirterek, her yer inovasyon oldu ama bunu gerektiren alt yapı ne yazık ki eğitim sistemin de eksiklikler olduğunu ileri sürdü. Öztürk, İnovasyon yapabilmemiz için kavramları destekleyecek alt yapıları kurmak gerektiğini, ayrıca yaratıcılığı bir değer olarak ele alıp bunun gelişmesini destekleyen ortamları eğitim sistemimize entegre etmemiz gerektiğini vurguladı.

AMERİKADA 10 MİLYON KİŞİ KULLANIYOR

Bilişim ve yazılım sektörünü dağınık bir sektör olarak tanımlayan Öztürk,’İnsanlar kişisel olarak henüz işlerini planlayacakları veya bütçe yapacakları yazılımları kullanmıyor, bunun bir bilinç olarak yerleşmesi gerekiyor.’dedi. Amerika’da bir kişisel bütçe programının 10 milyon kişi tarafından kullanıldığını örnek veren Öztürk, Türkiye’de de bu bilinç olursa ilerleyen dönemlerde bireysel yazılım pazarının gelişebileceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious