KOBİ'lere düşük faizli kredi

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

DenizLeasing, KOBİ’lere yüzde 5 faizli, 36 ay vadeli döviz kredisi verecek. Talepler 3 günde karşılanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Denizbank KOBİ’lerin teknolojik altyapılarını daha ucuza yenileyebilmeleri için ABD’nin en büyük bilgi işlem kuruluşlarından Cisco ile ortak proje başlattı. Denizbank Finansal Hizmetler Grubu bünyesinde bulunan DenizLeasing ile Cisco Capital arasında yapılan anlaşmaya göre KOBİ’lere 12 ayda 36 aya kadar vadede 3 ayı geri ödemesiz dolar cinsi kredi sağlanacak. Kredinin aylık faizi yüzde 0.42 olarak belirlenirken, yıllık oran ise yüzde 5’e gelecek. Böylece piyasada halen yüzde 10 düzeyinde bulunan işletme kredilerine göre büyük bir maliyet avantajı sağlanacak. 200 bin dolara kadar sağlanan kredi için başvurular 3 gün içinde cevaplandırılacak. İşbirliği kapsamında, KOBİ’ler Cisco yerine başka markalı ürünü de kullanabilecek.

Cisco Capital ve DenizLeasing işbirliği ile hayata geçirilen “Kolay Kiralama” modeli için düzenlenen toplantıda konuşan Denizbank Finansal Hizmetler Grubu CEO’su Hakan Ateş, işbirliği ile KOBİ’lere teknoloji gelişimlerini gerçekleştirmek, verimlilik, kârlılık ve rekabet güçlerini artırmak için bir fırsat sunduklarını söyledi.

2005 yılı sonundan itibaren KOBİ’leri stratejik büyüme alanlarından biri olarak gördüklerini ve bu kuruluşlara yönelik pek çok yeni hizmet sunduklarını aktaran Ateş, KOBİ’lere özel projelerine DenizLeasing’in katkılarıyla bir yenisini daha eklediklerini kaydetti.

DenizLeasing Genel Müdürü Göktuğ Demiray da 2006 yılında 375 milyon doları aşan finansal kiralama hacmine ulaştıklarını ifade etti. Demiray bu yıl, 550 milyon dolarlık işlem hacmi hedefleri olduğunu belirtti.

Cisco: 275 milyon dolar yatırım yapacağız
Cİsco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir Türkiye’deki KOBİ’lerin toplam işletmelerin yüzde 98’ini, çalışan işgücünün yüzde 64’ünü oluşturduğunu belirtti. Akdemir, “Yeni kiralama modeli daha fazla sayıda KOBİ’nin ağ teknolojilerini kullanmasına imkan sağlayarak, üretkenliklerini arttıracak ve küresel arenada daha iyi rekabet etmelerini sağlayacak” dedi. Akdemir Kolay Kiralama’nın, Cisco’nun Türkiye’de gerçekleştireceği 275 milyon dolarlık yatırımın ilk parçası olduğunu kaydetti. Cisco Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Önder Güler de Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 73’ünün bilişim teknolojisine ihtiyaç duyduğunu, yüzde 63.5’inin ise finansmanının yetersiz olduğunu söylediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious