KOBİ'lerin kredileri yeniden yapılandırılacak

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, KOBİ'lerin mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili yasa tasarı taslağının BDDK'nın Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakanlık Merkez Binası'nda basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Şener, Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu'nda ele alınan Anadolu Yaklaşımı ile alınan kararları değerlendirerek, yasa tasarı taslağıyla bilgi verdi.

Şener, kurulda taslakla ilgili her türlü değerlendirmelerin yapıldığını, bu değerlendirmeler kapsamında farklı görüşlerin açıklandığını belirterek, "Bu görüşlerin değerlendirilmesi için BDDK işin koordinatörlüğünü ilgili taraflarla görüşmeler yapılacak. BDDK bu görüşmelerden sonra en geç yarın saat 13.00'e kadar taslağa son şekli vererek, taslağı Bakanlar Kurulu'na sunacak. Bizde taslağı tasarı halinde imzaya açarak, Meclis'e sevk edeceğiz" dedi.

Yasanın KOBİ'lerin borçlarını yeniden yapılandırmasına dayanak olacağını kaydeden Şener, Anadolu Yaklaşımı'ndan 39 bin 362 sorunlu firma, 30 bin 745 kismen sorunlu firmanın yararlanabileceğini, bu firmaların 1 milyar 24 milyon YTL sorunlu, 700 milyon YTL kismi sorumlu kredilerinde bu çerçevede yeniden yapılandırılabileceğini açıkladı.

Şener, yasanın çıkmasının ardından Anadalu Yaklaşımı'ndan faydalanmak isteyen firmaların iki yıl içerisinde kadar başvuru yapabileceklerini belirterek, KOBİ'lerin borçlarının taksit sayısı, faiz oranları gibi konuların BDDK'nın çıkaracağı ikincil mevzuatlarla düzenleneceği ve taraflar arasında yapılacağını söyledi.

Yasanın gönüllük esasına göre uygulanacağını ifade eden Şener, "Yasa BDDK'nın yönlendirilmesiyle uygulanacak. Bakanların yeni düzenlemeye ilgililerini sıcak buldum. Biz prensip olarak zorlayıcı değiliz. Ama bazı alacakların sistem içerisine alınması iyi olacaktır" diye konuştu. Şener, düzenlemenin hazineye bir yük getirmeyeceğini vurgulayarak, düzenleme içerisine su, elektrik ve vergi borçlarında ele alınmasının sözkonus olabileceğini kaydetti.

Şener, yasanın 2007 yılından önce çıkarmak istediklerini ancak Meclis'te süren bütçe görüşmeleri nedeniyle gündemin sıkışık olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious