Koç, otomotivde hedef büyüttü

Koç, otomotivde hedef büyüttü.6044
  • Giriş : 21.11.2007 / 18:06:00

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Topluluğunun 2010 yılında 1 milyon adet araç üretmeyi planladığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koç, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Ticari Araç İthalatçıları Derneği (TAİD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliği ile düzenlenen İstanbul Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı'nda (C.V. İstanbul) gerçekleştirilen Fiat Fiorino'nun tanıtım toplantısına katıldı.

Mustafa Koç, burada yaptığı konuşmada, Fiorino'nun kendisi için özel bir ayrıcalığı bulunduğunu söyledi. Türk tüketicisinin otomobil konusundaki ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla kurulan ve isminde Türk ibaresini gururla taşıyan Tofaş'ın 69 yıl önce yola çıktığını hatırlatan Koç, giderek dinamik bir ülke haline gelen Türkiye'nin, son yıllarda otomotivde yüksek üretim kalitesi ile önemli bir üretim merkezi konumuna yükseldiğini kaydetti.

"Koç Topluluğu olarak bu noktada en gurur duyduğumuz husus otomotiv sektörünün tohumlarının topluluğumuz tarafından atılmış olmasıdır” diyen Koç, sektöre olan inançları ve doğru ortaklıkları ile hiç ara vermeden gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde bugün bu tabloyu paylaşabildiklerini söyledi.

Bu başarıda ortaklarıyla gerçekleştirdikleri işbirliğinin de büyük payı olduğunu ifade eden Koç, Minicargo ve Linea gibi her projelerinin, hedeflerini yükseğe taşımak için kendilerini cesaretlendirdiğini dile getirdi. Fiorino'nun, A'dan Z'ye 30 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Koç, şunları söyledi:

“31 Mart 2005 tarihinde proje imza töreninde ilk duyurusunu yaptığımız Minicargo projesi açıkçası beni bugüne kadar en çok heyecanlandıran projelerden biri. Topluluk olarak 2006 yılında Türkiye'nin hem otomobil üretiminin, hem ihracatının yüzde 45'ini gerçekleştirdik. Otomotiv sektöründeki gelişmeye katkıda bulunabilmek için üzerimize düşeni layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Koç Topluluğu olarak çok daha iddialı hedeflerimiz var. 2010 yılında 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyoruz. Türk otomotiv sektörünün büyümesinde Tofaş'ın lider konumda olduğunu söylemekten gurur ve mutluluk duyuyorum. Fiorino bunu daha ileriye götürecek.”

FIORINO 18 BİN 400 YTL'DEN BAŞLAYACAK

Fiat Marka Direktörü Okan Baş da, Fiat'ın Türkiye'de ticari araç pazarından aldığı payın son yıllarda önemli ölçüde arttığını belirterek, yüzde 16,5 pazar payına ulaştıklarını, bu istikrarlı büyümenin önümüzdeki dönem devam edeceğini bildirdi.

3 Aralık 2007 tarihinde yollara çıkacak Fiorino'nun özellikleri hakkında fuar ziyaretçilerini bilgilendiren Baş, ticari araçlarda yeni bir segment yaratan Fiorino'nun yakıt tüketimindeki tutumluluğuna, kullanım giderlerindeki ekonomikliğine ve kıvraklığına dikkati çekti. Baş, 1.4 benzinli ve 1.3 Multijet 75 HP turbo dizel motor seçeneği ile satışa sunulacak Fiorino'nun saatte 157 kilometrelik son hıza ulaşabildiğini kaydetti.

Baş, Fiorino'nun benzinli seçeneğinin 18 bin 400 YTL, dizel motor seçeneğinin ise 21 bin 400 YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious