Koç Ailesi'ni zayıflatan kadın

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Pek çok ünlüyü forma sokan, son dönemlerde ise Rahmi Koç’un diyetisyeni olarak gündeme gelen Dilara Koçak, başarısının sırrını anlattı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Ben yasak koymayan bir beslenme ve diyet uzmanıyım, her besinden ölçülü miktarda yenilmesine müsaade ederim. Bu yüzden kliniğimin adı da Mezura..."

Rahmi Koç’u zayıflattığınızı biliyoruz. Nasıl bir diyet uyguladınız?

- İlk önce nelerden vazgeçemeyeceğini, daha sonra nelerden vazgeçebileceği ve sınırlı miktarda yiyebilecekleri konusunda anlaşmaya vardık. Örneğin; ağır içkileri tamamen kaldırmak karşılığında, ben de şarap konusunda sorun çıkarmadım. Rahmi Koç’un denize ve deniz ürünlerine olan düşkünlüğü sebebiyle bu yönde hiç kısıtlama yapmadık. "Tatlı hiç önemli değil" dedi; ben de makarna verdim mesela. Benim için karşı tarafın istek ve beklentileri çok önemlidir. Bu sebeple diyet yazmadan önce bir saate yakın sohbet ederim, çünkü karşımdakini tanıyabildiğim ölçüde her ikimizin de başarısı artar. Aksi takdirde tüm diyetler birbirine benzer.

Rahmi Koç kurallara uyan biri miydi?

- Rahmi Koç, gördüğüm en disiplinli ve özel insanlardan birisi. Kendisine olan sevgim ve saygım çok büyük. Şu anda koruma dönemine geçtik, yine beslenme listesi var ama şimdi daha esnek bir program yapıyoruz. Birçok farklı besin ekledik. Evdekilerle de telefonla görüşüyorüm; böylece neleri isteyebileceği konusunda detaylı ön bilgim oluyor.

Yaşam biçimindeki hangi kriterleri göz önüne alarak bir diyet listesi oluşturdunuz?

- Seyahat ediyor olması en önemli kriterdi. Tabii ki vücut yağ dokusu, kas miktarı, sağlık durumu, boya göre ağırlık oranı gibi değerlendirmeler en başında yapıldı. Türkiye’de olduğu zamanlar da akşam davetleri olabiliyordu. Zor taraf şuydu; çok değerli, çok sevilen, yemek ve şaraptan çok iyi anlayan birisi var karşınızda. Hem gittiği ülke mutfağı, davet edildiği mekan, kişisel özellikleri, sağlık durumunu dikkate almak, hem kilo vermesini sağlamak ve aynı zamanda karşınızdakini bir de mutlu etmeniz gerekiyor. Ama birlikte başardık.

Rahmi Koç, dünya turu dönüşündeki basın toplantısında sizinle 10 kilo verdiğini ilan etmişti. Bu şekilde gelenler oldu mu?

- Zaten Rahmi Koç sağ olsun, dostlarına çok fazla tavsiye ediyordu beni. Ancak şu anda isim vermem doğru olmayabilir. Benim Koç Ailesi ile olan tanışmam eskidir; rahmetli Sevgi Gönül zamanındadır. Onun beslenmesini takip ettiğim dönemlerde bana hep "Diloş, sen bir tanesin" derdi. Ömer Koç da beslenme konusunda disiplinlidir; Sevgi Gönül’ün tavsiyesiyle gelmişti. Onun Beyaz Fırın’dan aldığı gevrekler vardır ekmek yerine; genelde onları seviyor. Nevbahar Koç’un emzirme dönemi beslenmesinde de yardımcı oluyorum. İnan Kıraç ve İpek Kıraç ile tanışmama ve uzun zamandır hálá beslenmelerini takip etmeme de sebep yine rahmetli Sevgi Gönül’dür. Demek ki en sona aile büyüğü Rahmi Koç kalmıştı. Ne mutlu bana ki bu işten de yüzümün akıyla çıktım.

İş ve cemiyet dünyasında sadece disipline girmek ve bilinçlenmek için gelenler var mı?

- Defne Samyeli hiçbir zaman fazla kilolu olmamıştır, ancak düzenli aralıklarla sohbet etmeye gelir veya e-mail, telefon yoluyla bana beslenme kayıtlarını gönderir. Egzersiz ve beslenme konusunda bilimsel olarak ciddi bir bilgi birikimi vardır. Edwina Özyeğin, fazla kilosu olamasa da dönem dönem daha doğru beslenmek için gelir. Hamile kalmadan önce dengeli beslendiğinden emin olmak ve gebeliğe doğru kiloyla başlamak, hem de bebek için vitamin-mineral deposunun dolu olması önemli bir kriterdi onun için. Ben programa aldığım kişileri mutlaka ararım. Bir gün Murat Özyeğin’i aradım, zamanlamam mükemmeldi, çünkü cheesecake yiyordu... Boğazına dizildi! Hatem Hamamcıoğlu da hiçbir zaman kilolu olmadığı halde düzenli olarak beslenme danışmanlığı almaya gelir. Bu şekilde yıllardır takip ettiğim çok değerli danışanlarım var.

Diyetin Başarı oranı nedir?

- Başarı, istekli ve hazır olmakla ilgili. Her durum için bireyin hazırlıklı olması gerekiyor. Çünkü önceden bildiğiniz bir durum kriz olmaz. Kriz olmadan önce nasıl davranılmalı, bunu anlatıyorum. Programı beraber yazınca listeye uymaları daha da kolay oluyor.

YAĞ YERİNE KAS KAYBEDEBİLİRDİ

Rahmi Koç, çok düzenli yüzüyor, bu sebeple karaciğer glikojen depolarını dolu tutmak önemliydi. Aksi takdirde kaybedilen kilo, yağ dokusu değil, kas dokusu olabilirdi. Bu sebeple üç saat arayla beslendi. Düzenli bir hayatı olması planlamayı kolaylaştırdı. Gündüz uykusundan uyandıktan sonra kış döneminde nar suyu ve kuru meyve çok kullandık. Şimdi ise taze meyve, ceviz, keten tohumuyla devam ediyoruz. Sabah kahvaltıları da çok çeşitli; genelde her sabah farklı bir kahvaltı yapıyoruz, yumurta beyazı ile omlet veya kaşarlı simit, kefir gibi...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious