Koç Allianz'da Koç gitti Allianz kaldı

Koç Allianz'da Koç gitti Allianz kaldı.6205
  • Giriş : 20.01.2009 / 16:21:00

Koç Allianz’daki tüm Koç Holding hisselerini 2008’de satın alarak Türkiye’deki varlığını güçlendiren Allianz, faaliyetlerini artık kendi markası ile sürdürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Allianz Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, Türkiye'nin mutlaka IMF ile çok acil bir anlaşma yapması gerektiğini söyledi.

Rüşdü Saraçoğlu, Allianz'ın, Koç Allianz'dan Allianz'a marka değişimini, Türkiye'deki hedeflerini ve global stratejisini açıkladığı basın toplantısında, geçen yılın nisan ayında, Allianz ile Koç Holding arasındaki Koç Allianz ortaklığının, Koç Holding'in tüm hisselerini Allianz'a devretmesiyle son bulduğunu hatırlattı.

Saraçoğlu, ''Allianz ve Koç Holding arasındaki sağlam dostluk ve karşılıklı meslek ilişkisi devam etmekle birlikte Allianz, Türkiye'deki faaliyetlerini artık kendi markasıyla sürdürecektir'' dedi.

Bu marka değişiminin Allianz'ın Türkiye'deki varlığını güçlendirmesinin işareti olduğunu dile getiren Saraçoğlu, krize rağmen büyüdüklerini ve Allianz'ın global deneyiminin, Türk sigorta sektöründe artık daha fazla hissedileceğini belirtti. Saraçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türk sigorta sektöründe Şark Sigortadan Koç Allianz'a, Koç Allianz'dan Allianz'a uzanan 85 yıllık sektörel bilgi ve birikime sahip olan şirketimiz, deneyimli yönetim kadrosuyla yoluna daha da güçlü bir şekilde devam ediyor. Yönetim Kurulumuzda daha önce Koç grubu tarafından seçilmiş olan üyelerimizin varlığı aynen devam ediyor. Yöneticilerimizin deneyimlerinden faydalanmayı sürdüreceğiz. 6 yıldır üyesi olduğum yönetim kurulunda Sayın Rahmi Koç'un bıraktığı başkanlık görevini benim üstlenmem de bunun en büyük göstergesidir. Sayın Rahmi Koç'un Allianz'ın uluslararası danışma kurulu üyesi olarak desteğini her zaman bekliyoruz. Bugüne kadar gösterdiği destek için de kendisine ve Koç Holding yöneticilerine teşekkür ediyoruz.''

-''SIFIR VEYA -1 BÜYÜME KİMSEYİ ŞAŞIRTMAMALI''-

Soruları da yanıtlayan Saraçoğlu, küresel krizin Türkiye'ye etkilerine ilişkin olarak, Türkiye'den ciddi bir sermaye çıkışı olduğunu ve Türk ekonomisinin sermaye girişi olmadan büyümekte zorlanacağını belirtti.

Saraçoğlu, ''Bu sene sıfır veya -1 civarında bir büyüme görmek hiç kimseyi şaşırtmamalı. Bütün dünya bunu yaşayacak. Biz de yaşayacağız'' dedi.

ABD'de yeniden büyüme başlamadan, diğer ülkelerde kuvvetli bir büyümenin başlamayacağı görüşünü aktaran Saraçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun da 2010'un ikinci çeyreğinden önce başlayacağını sanmıyorum. Türkiye'nin bu dönemde, yabancı sermayeye güven verecek, zaten kıt olan yabancı sermayenin daha da kıtlaşmasını önlemek için mutlaka IMF ile çok acil bir anlaşma yapılması lazım. Bu konu çok uzadı artık. Çoktan yapılmış olmalıydı. Ve genel olarak bankalar ve sermaye girişi üzerine birtakım ek güvenceler gelmesi gerektiği kanaatindeyim. Yıllarca çok karşı olduğum bir şey ama bu dönemde mutlaka mevduata belli bir güvence gelmesi gerekir.''

Saraçoğlu, Merkez Bankasının 2 puanlık faiz indirimine ilişkin bir soru üzerine de genel politika olarak Merkez Bankasının şimdiye kadar gayet doğru politikaları, çok zor şartlar altında götürdüğünü kaydetti.

Rüşdü Saraçoğlu, ''Merkez Bankası yönetiminin ve para politikası kurulunun ne gibi politik baskılar altında olduğunu da bilmiyoruz'' dedi.

Faiz indiriminin sermaye hareketlerine etkisinin önümüzdeki günlerde görüleceğine işaret eden Saraçoğlu, ''Piyasada zaten yeterince şok var. Daha fazla şoklara bence gerek yok'' görüşünü aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*