Koç: 'Benim için her gün seçim'

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç son günlerdeki seçim tartışmaları ilgili, hukuki bir durum olmadığı sürece gündemde erken seçimin bulunmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koç, ''Ama benim için artık her gün seçim günüdür.'' ifadesini kullandı.
İzmir'deki ''Türkiye resimleniyor'' sergisinin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Koç, erken seçimle ilgili sözlerine yönelik bir soruya, ''Ben onu , 'yarın da seçim olur. Hepiniz hazır olun'' diye söyledim. Bir kere 4 Kasım kanunen alınmıştır. Onun ötesinde millet bir fırsat meselesi, bir avantajlı durum olarak erken seçim yapmayı tasvip etmiyor. Bizim de siyasi tecrübemiz var. Eski olaylardan da ders çıkarıyoruz.'' cevabını verdi. Hukuki bir durumun gerçekleşmesi halinde erken seçimin söz konusu olabileceğini dile getiren Bakan Koç, ''Onun dışında bir erken seçim kararımız yoktur. Fakat benim için her gün seçim ona göre hareket ediyorum.'' dedi.

Gecede yaptığı esprileriyle de dikkat çeken Bakan Koç, resim sergisini gezerken basın mensuplarının yoğun ilgisi karşısında, ''Beni alkışlarken uyuttunuz, şimdi de yürürken uyutun. Siz olmasaydınız neler söyleyeceğim, ama'' dedi. Bakan Koç'un elinde salladığı tesbih de dikkat çekti. Koç tesbihle ilgili de, ''Bugün bir arkadaş, sizin uyku için söylediğiniz tesbihin iyi olmadığını söyledi. Kendisi bana iyi bir tesbih hediye etti.'' şeklinde konuştu.

Atatürk'ün doğumunun 125. yıl dönümü nedeniyle katıldığı geceden konuşan Bakan Atilla Koç, ''Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 125. yılı ve Cumhuriyetimizin 83. yılı kapsamında feyiz alınan 1938-1943 yıllarındaki Türkiye Cumhuriyetine sanatsal bir bakışla belgelemek için yapılan ''Yurt Gezileri'' Türk resim sanatı için önemli bir yere sahiptir.'' dedi. Yurt gezileri sergisinin 1943 yılında beri yapılmadığını belirten Bakan Koç, ''Benim bakanlığım döneminde bu kültürel faaliyeti tekrar başlattık. İnşallah bizden sonraki arkadaşlar da devam ettirir.'' dedi.

Geceye Bakan Koç'un yanı sıra İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İl Kültür Müdürü Metin Atsal, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve çok sayıda davetli katıldı. Sergide 81 ili anlatan resimleri 81 ressam çizdi. Daha önce sergi İstanbul ve Ankara'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 28 Şubat'ta kadar İzmir'de ziyaretçilerine açık kalacak olan sergi, 28 Aralık 2007'ye kadar Türkiye'nin tamamında sergilenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious