Koç Bilgi Grubu, Kaletron'u satın aldı

Koç Bilgi Grubu, Kaletron'u satın aldı.17165
  • Giriş : 17.06.2008 / 14:13:00

Koç Bilgi Grubu, simülasyon teknolojileri alanında faaliyet gösteren Kaletron şirketini satın aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Koç Bilgi Grubunun yatırımlarına devam ettiğini, savunma sanayindeki hizmet alanını genişletmek amacıyla satın alma gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Nalbantoğlu, "Simülasyon teknolojileri alanında uzmanlığıyla tanınan Kaletron firmasını 2 Haziran 2008 tarihi itibariyle bünyemize kattık. Bu satın alma, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş'nin savunma sanayindeki etkinliğini artıracak" diye konuştu.

Şirketin isminin daha sonra değişeceğini ifade eden Nalbantoğlu, yeni ismi daha sonra açıklayacaklarını belirtti.

Savunma sanayinin hızla büyüyen bir sektör olduğunun altını çizen Nalbantoğlu, şunları kaydetti:

"Savunma sanayi sektörü geçen yıl 2 milyar doların üzerinde bir rakamla kapandı. Bu 2 milyar doların içindeki yüzde 40'lık pay, yurt içi çözüm ve üreticilerle sağlanıyor. Yılda 400 milyon doların üzerinde ihracat rakamını gerçekleştiren savunma sanayi sektörü, bize büyük heyecan veriyor. Sektör 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 büyüdü. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu büyüme hızının yine bu mertebelerde, hatta daha da fazla olacağını düşünüyoruz. 2010 yılında Türkiye'den NATO üyesi ülkelere yapmış olduğumuz savunma sanayi ihracatının 4 kat artacağı hesaplanıyor. Dolayısıyla bizim gibi kuruluşların odağında ihracat, yurt dışı savunma sanayi pazarları çok kritik bir rol oynuyor."

Koç Bilgi Grubunun teknoloji odaklı hizmet ve çözümler üretmeyi hedeflediğini vurgulayan Nalbantoğlu, "Bu bağlamda, savunma sanayinde de bu hizmet ve çözümleri üretmek en temel hedefimiz. Güçlü bir oyuncu olmak, uluslararası alanda rekabet edebilmek, bu konuda Türkiye'deki oyuncuları eko sistemimizin bir parçası yaparak, yurt dışında büyük projelere imza atmayı bir misyon ve milli görev olarak kendimize biçtik" diye konuştu.

-"SİMÜLASYON PAZARININ ÜÇTE BİRİNE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ"-

Nalbantoğlu, Koç Bilgi Grubuna Kaletron'un katılmasıyla birlikte, savunma sanayi, özellikle simülasyon konusundaki uzmanlıkla ilgili olarak ciddi bir adım attıklarını belirterek, "Koç Bilgi Grubu, Kaletron'u bünyesine katmakla simülasyon konusunda uluslararası bir oyuncu haline gelecek" dedi.

Bu yatırım ile Türkiye'de uçak, uzay, fizik mühendisliği dallarında yetişmiş, ancak uzmanlığını yeterince değerlendiremeyen kişilerin önünü açacaklarını ve onlara fırsat yaratacaklarını dile getiren Nalbantoğlu, Kaletron'un öncülüğünde bu alanlarda ciddi bir talep yaratılacağını kaydetti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Mehmet Nalbantoğlu, dünyada simülasyon pazarının 70-80 milyar dolar olduğunu, bu pazarın üçte birine ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Nalbantoğlu, Türkiye'nin bilişim sektöründe uluslararası oyuncu haline gelmesi durumunda, bunun istihdamı olumlu etkileyeceğini vurguladı.

Kaletron Genel Müdürü Tarcan Kiper de, Koç Bilgi Grubuna katılmanın şirketin misyonu ve vizyonunu genişleteceğini ifade ederek, "Koç Bilgi Grubu ile hedeflerimize daha emin adımlarla ilerleyeceğiz. Bu katılım, ülkemizi savunma sanayinde bölgesel bir güce dönüştürecektir" diye konuştu.

Kiper, Kaletron'un, sadece savunma sanayinde değil sivil alanda da uçuş, sürüş, raylı sitemler simülatörleri, askeri ve sivil araç simülatörleri ile yazılımları alanında da faaliyetlerde bulunduğunu aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious