Koç: 'Bir defa hata yapma hakkım var'

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "2007 yılı Turizm hedefi" için rakam veremeyeceğini söyledi. Koç, "Bir bakanın bir kere hata yapma hakkı var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Deniz ve Ticaret Odası 7194 Nolu Marina İşletmeleri Meslek Komitesi toplantısına katıldı. Ataköy Marina Yat Kulübü Binası’nda düzenlenen toplantı Ataköy Marina Genel Müdürü Sedat Altunay’ın konuşması ile başladı. Altunay Türkiye- İstanbul Ana Liman Projelerini anlatan slayt gösterisi eşliğinde sunum yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili Halim Mete ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy’un ardından Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç konuştu. Bakan Koç, esprili konuşması ile toplantıyı takip edenleri güldürdü. 2007 yılı turizm verilerinin çok iyi olduğunu belirten Koç, 2007 yılı hedefi için rakam vermeyeceğini söyledi. 2006 yılı hedefini 26 milyar dolar olarak belirlediklerini fakat 20 milyar dolarda kaldığını hatırlatan Bakan Koç:; "Rakam mı hayır? Her devlet adamının bir defa hata yapma hakkı var. Geçtiğimiz sene kafiyeye uydum 2006 - 26 dedim. Ama 20’lerde kaldı. Tabi aslında bu eksikliklerin temel taşları, Hollanda, Almanya gibi ülkelerdir. Türkiye-İsviçre maçında yaşanan olayların etkisi de var. Maçın etkisiyle İsviçre’de yüzde 50 düşüş oldu. Türkiye’de ilk defa 2006 yılında 550 bin ABD’li turist gelmiştir." diye konuştu.

2006 yılında Turizm altyapısında büyük gelişme yaşandığını dile getiren Koç, "2006 yılında Lara bölgesini kurtardık. 2007’de Alanya’yı kurtaracağız. Kuşadası’nda benim partimden belediye reisi var. Bu sene işin hakkından gelip gelmeyeceğine bakacağız. Bazı şeyleri düzeltmek mecburiyetteyiz." şeklinde konuştu.

- "KARADENİZ’E 7 İLE BEŞ YILDIZLI OTEL YAPACAĞIZ" -

Karadeniz’in potansiyel açısından çok iyi durumda olmasına rağmen turizm altyapısı olarak çok geride olduğuna dikkat çeken Bakan Koç, 2007 yılı içinde Karadeniz’in 7 ilinde 7 tane 5 yıldızlı otelin temelini atacaklarını belirtti. Otelleri kendilerinin yapacağını fakat işletmesini özel sektöre vereceklerini belirten Koç, "Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Trabzon, Artvin’in Hopa ilçesinde 5 yıldızlı otelin temelini atacağız. Bunu kendimiz yapacağız ama merak etmeyin, siz işleteceksiniz. Samsun’a belki iki tane yapabiliriz. Gözünü sevdiğimin Karadeniz’inde bir Tusan Otel var, bir de Trabzon’da karadenizli olmayan Zorlu’nun oteli var. 7 ildeki çalışmalarımız her gün devam ediyor. " diye konuştu.

Şubat ayı sonu, Mart ayı başında turizmciler ile birlikte Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı bir sempozyum düzenleyeceklerini hatırlatan Koç, bu sempozyumda turizm sektörünün temsilcileri ile görüşeceklerini dile getirdi. Turizmcileri sempozyumdaki istekleri konusunda uyaran Koç, "Orda sizden ricam, başka turizmciler gibi ’KDV’yi indirin’ gibi laflar etmeyin. O yapılacak zaten. Ufku açacak laflar edin. Bunları hep beraber fiile çıkaralım." diye konuştu.

- "TERMAL VE KONGRE TURİZMİNE AĞIRLIK VERECEĞİZ" -

Türkiye’nin yılın tamamına yayılan turizm alanlarında yatırım yapması gerektiğini belirten Bakan Koç, yaz turizmini inkar edemeyeceklerini ancak termal ve kongre turizmini geliştirmek için çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Türkiye’nin bin 600 termal kaynakla dünya 7. si, Avrupa birincisi olduğunu aktaran Koç, turizm ekonomisindeki girdileri itibariyle yüzde 1’de kaldığını aktardı. Bakan Koç, "Bunda büyük bir israf var. Bunun ortaya çıkarılması için alt yapının bir an önce yapılması lazım. Sadece bizim altyapımızın değil, Enereji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, enerjinin içine termal turizme katması lazım. Bunun yapıldığını da görüyoruz." diye konuştu.

Bakanlık olarak kongre turizmine de büyük önem verdiklerini belirten Koç, çalışmaları bütün sektör temsilcilerine danışarak sürdürdüklerini dile getirdi. Kongre turizminde 7 ilin ön plana çıktığını vurgulayan Bakan Koç, bu illerin İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara, Bursa, İzmir ve Konya olduğunu vurguladı. Koç, "Benim hazırlamaya çalıştığım 7 vilayet var. Az bir omuz versen hemen ayağa kalkabilecek iki vilayet var. Bunlardan birisi İstanbul diğeri ise Antalya. " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious